کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/10/22 09:23
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي آذربايجان شرقي:

حریم رودخانه مرزی ارس سامان‌دهی می‌شود/ تلاش براي الحاق 25 هكتار از اراضي زير آب رفته ايران در طغیان‌های فصلی

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي آذربايجان شرقي، از آغاز عمليات اجرايي پروژه ايمن‌سازي ۱۸۲ هكتار از حریم و بستر رودخانه ارس و بازگرداندن 25 هكتار اراضي از دسترس خارج شده در اثر طغیان‌های فصلی به ایران طبق هماهنگي‌ با كشور جمهوري آذربايجان بر اساس پروتكل توافقي سال ۱۳۳۴ خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "يوسف غفارزاده" با اعلام این خبر گفت: با اجراي اين پروژه در محدوده شهرستان جلفا كه ۱۶۰ ميليارد ريال براي آن اعتبار پيش‌بيني شده ۱۸۲ هكتار از اراضي حاشيه رودخانه ارس ايمن‌سازي شده و 25 هكتار از اراضي از دسترس خارج شده، به خاك كشور بازگردانده مي‌شود.
وی ادامه داد: طبق برنامه، شركت آب منطقه‌اي آذربايجان شرقي با كمك عوامل اجرايي خود، اراضي به زير آب رفته كشورمان در شهرستان جلفا را كه به دليل طغيان‌هاي فصلي رودخانه ارس از دسترس خارج شده بود، بر اساس پروتكل‌هاي توافقي ميان دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان به حالت قبلي خود برگرداند.
وي اعتبار مورد نياز براي ساماندهي مناطق اولويت‌دار رودخانه ارس را در محدوده اين استان ۶۰۰ ميليارد ريال اعلام و اظهار كرد: هم اينك طرح ساماندهي رودخانه مرزي ارس در ۸ كيلومتري شهرستان جلفا به طرف خداآفرين در حال اجراست كه از جمله اقدامات انجام شده در اين محدوده مي‌توان به احداث دايك  3.75 كيلومتري، لايروبي رودخانه به طول يك كيلومتر و اجراي جاده انحرافي اشاره كرد.
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي آذربايجان شرقي با بيان اينكه تاكنون در محدوده استان ۹ ناحيه اضطراري و اولويت‌دار در رودخانه ارس، شناسايي و مطالعه شده كه عمليات ساماندهي در آنها ضروري است، خاطرنشان كرد: طول اين مسيرهاي خطرساز ۱۶ كيلومتر است كه از جمله آنها مي‌توان به اراضي روستاهاي اوزان، ابراهيم سميع، عاشقلو و بويدوز اشاره كرد.
غفارزاده همچنين محافظت از جاده راهبردي مرزي و اراضي كشاورزي حاصلخيز حاشيه ارس را از اهداف عمده طرح ساماندهي رودخانه مرزي ارس اعلام و اظهاركرد: با توجه به شيب موجود و سيلاب‌هاي فصلي رودخانه دائمي ارس در ماه‌هاي فروردين، ارديبهشت و بعضاً خرداد كه دبي رودخانه مي‌تواند به بيش از ۱۸۰۰ مترمكعب بر ثانيه برسد، فرسايش خاك امري اجتناب‌ناپذير بوده و اميدواريم بتوانيم حداكثر ظرف ۴۵ روز آينده به اهداف پيش‌بيني شده خود در محدوده شهرستان جلفا برسيم.
وي از طرح ساماندهي رودخانه مرزي ارس به عنوان يكي از مهم‌ترين پروژه‌هاي عمراني شركت آب منطقه‌اي آذربايجان شرقي نام برد و افزود: هدف از اجراي قانون حفظ و تثبيت كناره رودخانه‌هاي مرزي و آئين‌نامه اجرايي آن، ويژه استان‌هاي داراي رودخانه مرزي، ساماندهي، كنترل سيلاب، جلوگيري از فرسايش خاك و بازگرداندن اراضي از دسترس خارج شده با نظارت دبيرخانه كميته هماهنگي رودخانه هاي مرزي مستقر در وزارت نيرو است.
وی ادامه داد: اين كميته متشكل از نمايندگان وزارتخانه‌هاي كشور، امور خارجه، نيرو، جهاد كشاورزي، دفاع (سازمان جغرافيایي) و سازمان برنامه و بودجه و فرماندهي مرزباني ناجا بوده که بر تمامی طرح‌ها در مراحل مختلف طراحي و اجرا بر اساس شرح وظایف تعريف شده و پروتكل‌هاي مرزي بين جمهوري اسلامي ايران و كشورهاي همسايه نظارت مي‌كند.
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي آذربايجان شرقي افزود: طي ۳۰ سال اخير با ساماندهي ۶۱ كيلومتري مناطق پرخطر رودخانه ارس در شمال غرب ايران ۱۲۵۰ هكتار از اراضي از دسترس خارج شده، در مرز مشترك با كشور جمهوري آذربايجان مجدداً به خاك ايران بازگردانده و حدود ۶۰ هزار هكتار از اراضي اين محدوده، ايمن‌سازي شده است.
رودخانه  مرزي ارس در شمال غرب ايران که از كوه‌هاي "مين گول" تركيه سرچشمه مي‌گيرد، ۲۴۸ كيلومتر آن در محدوده استان آذربايجان‌شرقي قرار گرفته و پس از طي مسير ۴۵۰ كيلومتري در ايران و پيوستن به رودخانه "كورا" در جمهوري آذربايجان، سرانجام به درياي خزر وارد مي‌شود.
  • خبرنگار:محمدرضا عزیزپور
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر