کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
1399/10/21 12:13
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی خبر داد:

سبزوار، پیشتاز اجرای شبکه فاضلاب در خراسان رضوی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی، از سبزوار به عنوان شهر پیشتاز در اجرای شبکه فاضلاب در این استان نام برد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سید ابراهیم علوی" با بیان اینکه 90 درصد شبکه فاضلاب شهر سبزوار اجرا شده است، پیش‌بینی کرد این پروژه در سال 1400 تکمیل شود.
وی همچنین با اشاره به شبکه در دست اجرای فاضلاب در هفت شهر نیشابور، تربت حیدریه، خواف، طرقبه، شاندیز، تایباد و بخشی از شهر گناباد اظهار داشت: 30 درصد جمعیت تحت پوشش آبفا در خراسان رضوی از خدمات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب برخوردار هستند. 
وی از چهار تصفیه‌خانه فاضلاب بزرگ در حال بهره‌برداری در شهرهای نبشابور، سبزوار، تربت حیدریه و گلبهار خبر داد و افزود: در طرقبه، شاندیز و گناباد اقدام به راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های کوچک شده است و در حال حاضر پیگیر جذب سرمایه‌گذار برای احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در قوچان، خواف، تایباد و تربت جام هستیم.
وی مصرف پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب را در موارد صنعت و کشاورزی مجاز دانست و افزود: کمبود منابع مالی در بخش فاضلاب باعث توقف فعالیت‌ها در این حوزه نشده و آبفای خراسان رضوی برای فائق آمدن بر این چالش، استفاده از روش‌های نوین تاسیسات فاضلاب از جمله مدل‌های مالی BOT و بیع متقابل را برای جذب سرمایه بخش غیر دولتی در دستور کار قرار داده است.
علوی یادآور شد: تصفیه‌خانه مدرن فاضلاب گلبهار با روش (BOT) احداث و در حال بهره برداری است و در شهرهای نیشابور، سبزوار، خواف، تایباد، قوچان و تربت جام هم قراردادها در حال نهایی شدن است.  
وی شرایط اتصال شبکه فاضلاب مراکز درمانی و بیمارستان‌ها را مورد اشاره قرار داد و افزود: این مراکز مکلف به پیش تصفیه فاضلاب خود بوده که پس از آن، آبفا پساب را تحویل و به تصفیه‌خانه فاضلاب منتقل می‌کند.
وی همچنین اعلام کرد: شبکه فاضلاب در پنج روستای استان نیز ایجاد شده و در دو روستا در دست اجراست.
  • خبرنگار:علیرضا صنعت‌نگار
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر