کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/10/21 12:31

تولید دستگاه ترکیبی اندازه‌گیر و نشانگر مصرف بهینه برق در کشور

دستگاه ترکیبی اندازه‌گیر و نشانگر مصرف بهینه برق مشترکان خانگی، حاصل همکاری مشترک پژوهشگاه نیرو و بخش خصوصی به مرحله تولید رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، دستگاه ترکیبی اندازه‌گیر و نشانگر مصرف بهینه برق مشترکان خانگی یکی از محصولات نوآور و فناورانه در صنعت برق است که نقش بسیار مهمی در تحقق سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف برق دارد.
این محصول می‌تواند هزینه سبد انرژی خانوار را 10 تا 15 درصد کاهش دهد و موجب کاهش خاموشی‌های ناخواسته در ساعات اوج مصرف در فصول گرم سال شود.
این طرح پژوهشی مشترک حاصل همکاری پژوهشگاه نیرو و بخش خصوصی طی قرارداد منعقده در سال 1388 بوده که شرکت‌های توزیع برق می‌توانند از این دستگاه در راستای استخراج و ارسال پروفیل بار جهت بررسی رفتار مصرفی مشترکان خانگی استفاده کنند.
همچنین این دستگاه با دارا بودن ویژگی‌های شاخصی نظیر نمایش مصرف توان لحظه‌ای و میزان مصرف انرژی به صورت روزانه، ماهیانه و سالیانه از طریق شماتیک‌های گرافیکی و همچنین به صورت عددی از طریق رابط کاربری تصویری در صفحه نمایش رنگی و یا برنامه‌های تحت اندروید، IOS (تلفن‌های همراه) و یا تحت وب می‌تواند نقش مهمی را در مدیریت بهینه مصرف برق ایفا کند.
بر اساس این گزارش، بهره‌برداران اصلی این محصول، از طریق ویژگی‌های مهم این دستگاه از قبیل مقایسه میزان توان مصرفی با یک الگوی مصرف بهینه برق که بر اساس شاخص‌های متفاوتی از جمله اقلیم‌های آب و هوایی، سیستم‌های سرمایش و گرمایش و ... توسعه یافته است، می‌توانند به صورت زمان حقیقی (لحظه‌ای) از میزان سطح مصرف برق به وسیله نشانگرهای رنگی با رنگ‌های سبز، زرد و قرمز که متناسب با مصرف کم، متعادل و نامتعارف است، مطلع شوند.
  • خبرنگار:خدیجه محمدی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر