کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
1399/10/21 09:53
در شورای حفاظت منابع آب هرمزگان:

کلیات طرح آبزی‌پروری در باغات کشاورزی هرمزگان مصوب شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: کلیات طرح آبزی‌پروری در باغات با استفاده از منابع آب چاه‌های باغات، در شورای حفاظت منابع آب استان هرمزگان مصوب شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "هوشنگ ملایی" در حاشیه سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه کشاورزی استان هرمزگان که به ریاست استاندار هرمزگان در سالن جلسات استانداری هرمزگان برگزار شد، اظهار کرد: اولین دستور کار مطرح شده در جلسه، تامین آب صنایع پتروشیمی در حال استقرار بود.


وی با اشاره به اینکه مقرر شد از محل شیرین‌سازی و نمک‌زدایی آب دریا، آب مورد نیاز صنایع پتروشیمی تامین شود، عنوان کرد: بر اساس مصوبه هیئت دولت، شورای حفاظت از منابع آب استان، باید محل منابع تامین آب صنایع پتروشیمی را مشخص کند که مورد تصویب قرار گرفت.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با بیان اینکه در تمام شهرستان‌های استان هرمزگان، شهرستان‌هایی وجود دارد که دارای چاه‌های دائمی برای تامین آب باغات هستند، تصریح کرد: موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد، بررسی استفاده از پتانسیل منابع آبی چاه‌های باغات استان هرمزگان برای توسعه آبزی‌پروری بود.


ملایی با اشاره به اینکه امکان پرورش آبزی‌های مختلف در استخرهای این چاه‌ها وجود دارد، اظهار داشت: جلسات کارشناسی مختلفی با حضور جهاد کشاورزی، شیلات، محیط زیست و آب منطقه‌ای برگزار و نتیجه آن در جلسه شورای حفاظت مطرح و مصوب شد.


وی خاطرنشان کرد: حدود هشت هزار حلقه چاه در استان هرمزگان وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای اجرای طرح‌های پرورش ماهی و میگو استفاده کرد. مقرر شد که ذیل کارگروه سازگاری با کم آبی یک گروه کاری ایجاد شود و دستورالعمل نحوه بهره‌مندی کشاورزان از این طرح تدوین شود.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ادامه داد: تمام طرح‌ها در این کارگروه تصویب خواهند شد و در نهایت مجوز آن توسط شیلات صادر می‌شود.


ملایی با اشاره به توسعه اراضی کشاورزی در منطقه جاسک، خاطرنشان کرد: با توجه اینکه سد جگین  در بالادست اراضی جاسک احداث شده است، این امکان فنی وجود دارد که از محل تخصیص کشاورزی سد جگین آب مورد نیاز سطح زیر کشت تامین شود.


وی با بیان اینکه امکان افزایش میزان تخصیص آب اراضی دشت جگین و یکدار وجود دارد، گفت: در حال حاضر حدود 2 هزار هکتار در این اراضی کشت می‌شود که با افزایش میزان تخصیصی امکان کشت بیش از 6 هزار هکتار  وجود دارد که در آینده این رقم به 10 هزار هکتار نیز می‌رسد که امیدوارم با تحقق این موضوع شاهد اشتغالزایی بسیار خوبی در منطقه مکران و جاسک باشیم.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با اشاره به ایجاد گلخانه در چارتر حاجی آباد، افزود: 2 هزار هکتار اراضی توسط مجموعه سازمان جهاد دانشگاهی و شرکت آب منطقه‌ای در این منطقه شناسایی شده است که با وجود ظرفیت‌های زیرساختی مانند جاده و خطوط لوله آب، گاز و برق امکان مناسبی برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است.


وی در پایان گفت: امکان تامین 10 میلیون متر مکعب آب، از محل طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های مرکزی وجود دارد و در صورتی که یک مجتمع بزرگ کشت گلخانه‌ای در این منطقه احداث شود قطعا موجب توسعه متوازن در منطقه خواهد شد.

  • خبرنگار:مجید لشکری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر