کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/10/21 09:44
از سال 1400؛

واگذاری پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب به شهرداری تهران آغاز می‌شود

واگذاری پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر تهران برای تامین آب مورد نیاز آبیاری فضای سبز و بوستان‌های شهری به مناطق شهرداری از سال 1400 آغاز می‌شود.

​ به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مینا رفعتی" مدیر دفتر تجهیزات و منابع مالی شرکت فاضلاب تهران با اعلام این خبر گفت: این اقدام در چارچوب عملیاتی‌شدن تفاهم‌نامه جامع سازوکار تامین پایدار آب فضای سبز تهران میان وزارت نیرو و شهرداری تهران انجام خواهد شد که علاوه بر جبران مخاطرات ناشی از کاهش بارندگی، اثر بسیار زیادی در حفاظت از ذخایر آب زیرزمینی دارد.

رفعتی در ادامه اظهار داشت: نخستین نشست کارگروه کارشناسی تفاهم‌نامه با مشارکت نمایندگان شرکت آب منطقه‌ای، شرکت آب و فاضلاب استان تهران و شرکت فاضلاب تهران تشکیل شد و در فاز اول، مراحل واگذاری پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب به شهرداری بر اساس مدل‌های اقتصادی و مالی در دستور کار قرار گرفت.

این تصفیه‌خانه‌ها شامل تصفیه‌خانه‌های جنوب تهران، غرب تهران(فیروز بهرام)، شهرک شهید محلاتی، زرگنده، صاحبقرانیه، قیطریه، اکباتان و شهرک غرب است.

به گفته مدیر دفتر تجهیزات و منابع مالی شرکت فاضلاب تهران، در صورتی که تعرفه پساب در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تایید شود و در شورای اسلامی شهر تهران به تصویب برسد، از سال 1400 امکان جایگزینی دست‌کم 40 میلیون متر مکعب از رواناب‌ها و آب‌های سطحی با استفاده از پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب محقق خواهد شد.

در گام‌های بعدی اجرایی‌شدن این تفاهم‌نامه مقرر شده است پساب 17 تصفیه‌خانه شهر تهران، شامل تصفیه‌خانه‌های در دست بهره‌برداری و پیش‌بینی‌شده در طرح جامع به شهرداری تهران تحویل داده شود که در این صورت میزان پساب تحویلی به شهرداری تا سال افق طرح (سال 1410) به میزان 145 میلیون مترمکعب در سال بر اساس برنامه زمان‌بندی تکمیل تصفیه‌خانه‌ها افزایش خواهد یافت.

  • خبرنگار:رویا مرادی زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر