کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
1399/10/16 08:55

صرفه‌جویی 34 میلیون متر مکعبی آب در استان مرکزی

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی، از صرفه‌جویی افزون‌بر 34 میلیون متر مکعبی در مصرف آب این استان با اجرای پروژه‌های طرح احیا و تعادل بخشی در 9 ماهه سال جاری خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا عظیمی" اظهار کرد: میزان صرفه‌جویی در مصرف آب استان مرکزی با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب در بخش‌های مختلف این طرح شامل انسداد چاه‌های غیرمجاز، تعدیل پروانه‌های بهره‌برداری، کنتورهای هوشمند، جلوگیری از اضافه برداشت‌ها، شناسایی چاه‌های جدید و... از ابتدای سال تاکنون افزون بر 34 میلیون مترمکعب بوده است.
عظیمی ادامه داد: بیشترین میزان صرفه‌جویی در استان در این مدت، از محل تعدیل تعداد 477 پروانه بهره برداری و به میزان 14.5 میلیون مترمکعب بوده است.
وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، 172 حلقه چاه غیرمجاز در استان پر و مسدود شده است که از محل انسداد این تعداد چاه‌های غیرمجاز، حدود 7 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب در استان صورت گرفته است.
مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی، همچنین از نصب 266 دستگاه کنتور هوشمند روی چاه‌های آب کشاورزی استان خبر داد و یادآور شد: با نصب این تعداد کنتور هوشمند حدود 10 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی شده است که شهرستان‌های خنداب، شازند و زرندیه در این مدت بیشترین کنتور را نصب کرده‌اند.
وی همچنین گفت: میزان صرفه‌جویی آب از محل جلوگیری از اضافه برداشت 153 مورد از چاه‌های مجاز به میزان 2.5 میلیون مترمکعب بوده است.
مدیر دفتر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی با بیان اینکه حفاظت از آب‌های زیرزمینی در استان امری اجتناب ناپذیر است، بر ضرورت صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب در بخش‌های سه‌گانه کشاورزی، صنعت و شرب تاکید کرد.
  • خبرنگار:سمانه کمال‌آبادی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر