کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/10/21 11:09

اتمام پروژه اصلاح شبکه فرسوده 9 روستای استان اصفهان تا اسفند‌ماه

مدیر آبفای تیران و کرون گفت: بر مبنای طرح 100- 300 بیش از 26 کیلومتر از شبکه توزیع آب فرسوده 9 روستای شهرستان مورد بازسازی و اصلاح قرار می‌گیرد که حدود 13 کیلومتر از این شبکه اصلاح شده و در اسفند ماه به اتمام می‌رسد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سعید عابدینی" با اعلام این خبر اظهار کرد: در این طرح مقرر شد شبکه فرسوده آب روستاهای کردعلیا، علی آباد، آب گرم، آب پونه، الله آباد، خرمنان، دره بید، میرآباد و ورپشت اصلاح و بازسازی شوند که هم اکنون با همیاری و مشارکت دهیاری‌ها این عملیات در حال اجراست.
وی با بیان اینکه از 50 روستا که در منطقه تیران و کرون قرار دارند و 41 روستای آن تحت پوشش آبفاست، تصریح کرد: جمعیت روستایی منطقه تیران و کرون بالغ بر 37 هزار نفر است که تاکنون بیش از 16 هزار انشعاب آب به روستائیان واگذار شده است.
مدیر آبفای تیران و کرون با اشاره به تامین پایدار آب شرب روستای علی آباد عنوان کرد: با اجرای طرح 100-300 روستای علی آباد از آب شرب پایدار بهره‌مند می‌شود.
عابدینی طول شبکه توزیع آب روستایی منطقه تیران و کرون را 300 کیلومتر اعلام کرد و افزود: طول خط انتقال آب روستایی 139 کیلومتر است و حدود 30 درصد شبکه توزیع نیاز به اصلاح و بازسازی دارد که در صورت تامین منابع مالی اصلاح شبکه فرسوده توزیع آب روستاها در منطقه تیران و کرون در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی هدر رفت آب روستاها در منطقه تیران و کرون را 30 درصد دانست و گفت: با اجرای طرح 100 -300 در منطقه تیران و کرون پیش‌بینی می‌شود این رقم به 28 درصد کاهش یابد.
مدیر آبفای تیران و کرون با اشاره به منابع آب محلی در این منطقه اظهار داشت: آب شرب برخی از روستاها از طریق 48 حلقه چاه، 2 دهنه چشمه و یک باب قنات تامین می‌شود، این در حالی‌است که در سال‌های نرمال از لحاظ بارندگی، آبدهی این منابع حدود 140 لیتر در ثانیه بوده و در سال‌های اخیر به‌دلیل وقوع خشکسالی‌های پیاپی به 40 لیتر درثانیه کاهش یافته است.
عابدینی به تاسیسات آبرسانی روستایی پرداخت و افزود: 42 باب مخزن با ظرفیت بیش از 20 هزار مترمکعب و 5 فقره ایستگاه پمپاژ آب از جمله مهم‌‌ترین تاسیسات آبرسانی در این منطقه است و در سال‌های اخیر با نصب فلومتر و احداث حوضچه‌های فشارشکن آب شرب عادلانه میان روستائیان توزیع می‌شود.
  • خبرنگار:سميرا خدري
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر