کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/10/17 09:09

برنامه‌های آبفا برای رفع تنش آب شرب از 30 شهر در خراسان رضوی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی از برنامه‌های این شرکت برای رفع تنش آب شرب در 30 شهر استان خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سید ابراهیم علوی" اظهار داشت: از این تعداد پنج شهر نیشابور، گلبهار، خواف، تربت جام و مشهد ریزه در وضعیت قرمز قرار دارند، به این معنی که میزان مصرف آب در این شهرها بیش از تولید است.
به گفته وی، میزان مصرف و تولید آب در 16 شهر هم در نقطه سر به سر قرار دارد که جزو شهرهای زرد محسوب می‌شوند و در 9 شهر با مشکلات کیفی آب از جمله سختی مواجهیم.
وی نسخه رفع مشکل آب هر شهر را متفاوت از دیگر شهرها ارزیابی کرد و گفت: در برخی شهرها احداث مخزن و در برخی دیگر افزایش منابع در دستور قرار دارد، به عنوان مثال توان تولید آب در شهرهای نیشابور، خواف و مشهد ریزه از طریق حفر و تجهیز چاه در حال افزایش است و در بعضی نقاط در تلاش هستیم با اصلاح خطوط انتقال و شبکه ضمن جلوگیری از هدررفت، به سمت مدیریت مصرف آب حرکت کنیم.
علوی با بیان اینکه 220 روستا در استان نیز در شرایط تنش آبی قرار دارند و از طریق تانکر آبرسانی می‌شوند، اظهار داشت: هزار روستای بالای 20 خانوار دیگر در مرز تنش قرار گرفته‌اند که بایستی با اقدامات اصلاحی تقویت منابع آبی از شرایط  فعلی خارج شوند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به میزان اعتبارات در اختیار، پروژه‌های مختلفی در دست اجراست که در همین رابطه 42 روستا در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در اواخر آذرماه، از لیست روستاهای تنش‌دار خارج شدند و تا پایان سال جاری 31 روستای دیگر از شرایط تامین آب پایدار بهره‌مند خواهند شد.
وی از تدوین و ارسال برنامه رفع مشکل آب شرب به استانداری خبر داد که بر اساس آن قرار است با تامین سه هزار میلیارد ریال اعتبار از محل منابع ماده 56 تا پایان سال 1401 هزار روستای مشکل‌دار تحت پوشش قرار گیرند. 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی، منابع تامین آب 76 شهر و دو هزار و 800 روستای تحت پوشش آبفای خراسان رضوی با جمعیت سه میلیون و 300 هزار نفر را هزار و 800 حلقه چاه، قنات و چشمه اعلام کرد و افزود: این استان از اقلیم خشک و کم بارش برخوردار است و بارش‌های بهتر دو سال اخیر به معنای این نیست که مجاز به برداشت آب از منابع به هر میزان باشیم، بنابراین لازم است یک میلیون و 200 هزار مشترک شهری و روستایی شرایط و نحوه مصرف و مدیریت آب را مدنظر داشته باشند.
  • خبرنگار:علیرضا صنعت‌نگار
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر