کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/10/15 09:06
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه خبر داد:

اجرای ۱۷۳ کیلومتر شبکه و خط انتقال آب در روستاهای کرمانشاه/ ۸۳ درصد روستاهای استان زیر پوشش خدمات شرکت آبفا است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه یکپارچه‌سازی دو شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی و اجرای این طرح را موجب افزایش سرعت عمل در کار آبرسانی به روستاها دانست و گفت: بر اساس بررسی عملکردها این یکپارچه‌سازی در افزایش سرعت آبرسانی به روستاها موثر بوده به‌طوری که ۸۳ درصد روستاهای استان زیر پوشش خدمات شرکت آبفا است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «علیرضا کاکاوند» با اعلام این خبر اظهار کرد: بحث یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی از سال ۹۲ مطرح شد و چند استان نیز این طرح را اجرا کردند اما با توجه به بروز مشکلاتی منتفی شد که در نهایت در سال ۹۸ این موضوع در سطح کشور وارد مرحله اجرایی شد.
وی با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب روستایی ۱۰۰ درصد دولتی و شرکت آب و فاضلاب شهری غیردولتی بود؛ این یکپارچه‌سازی به سختی و با مشکلاتی فراوان انجام شد و لقب بزرگترین کوچک‌سازی دولت را به آن دادند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کرمانشاه این یکپارچه‌سازی را در راستای اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مورد تاکید رهبر معظم و در راستای کوچک کردن دولت دانست و گفت: این طرح در ۲۷ اسفند سال ۹۸ در استان کرمانشاه اجرایی شد و عملا ۲ شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی در هم یکپارچه‌سازی شدند.
*افزایش سرعت کار با یکپارچه‎سازی
وی در ادامه سخنانش با اشاره به مشکلات آب روستاهای استان گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی قبل از یکپارچه‌سازی حتی یک تانکر آبرسان نداشت و روستاهای استان با مشکلات جدی آب روبرو بودند.
کاکاوند با بیان اینکه اکنون نیز آب ساکنان ۱۲۰ روستای استان را با تانکر تامین می‌کنیم، افزود: با حمایت‌های استانداری و هلال احمر سه تانکر ۱۴ هزار لیتری تامین آب به روستاها اختصاص دادیم و تا حدودی مشکلات را رفع کردیم.
وی تصریح کرد: آب جمعیتی معادل ۲۰ هزار نفر را با تانکر تامین می‌کردیم که با افتتاح چند طرح آبرسانی در روستاهای استان این جمعیت اکنون به ۱۲ هزار نفر رسیده است.
کاکاوند یکی از برنامه‌های این شرکت را آبرسانی به ۱۵ درصد از این روستاها در سال‌جاری عنوان کرد و گفت: آبرسانی به ۱۰۰ روستا در سال یکی از برنامه‌های شرکت است که امسال تاکنون به ۸۲ روستا آبرسانی شده و تا پایان سال از مرز ۱۰۰ روستا هم عبور خواهد کرد.
وی یادآور شد: قبل از یکپارچه سازی امکان تامین آب برخی روستاهای نزدیک به شهرها را به دلیل جدا بودن ساختار دو شرکت آبفا و آبفار نداشیم در حالیکه در برخی از شهرهای استان با مازاد آب مواجه بودیم و نمی‌توانستیم آب روستاهای مشکل دار را تامین نماییم که خوشبختانه با ادغام دو شرکت این موضوع حل شد.
 *اضافه شدن ۱۵۰۰ مشترک جدید روستایی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه در ادامه به تشریح عملکرد ۹ ماه سپری شده از سال‌جاری این شرکت در حوزه روستایی پرداخت و گفت: در این مدت چهار پمپ، تابلو برق و ترانس برق را در روستاهای تحت پوشش شرکت عوض کردیم و هزار و ۵۰۰ مشترک نیز به تعداد مشترکان روستایی اضافه شد.
به گفته کاکاوند، ۱۷ دهنه چشمه و یک رشته قنات نیز در این مدت لایروبی و بهسازی و ۱۷۳ کیلومتر شبکه و خط انتقال نیز اجرا شد.
وی با اشاره به ۲ هزار و ۸۸۷ روستای استان کرمانشاه، تعداد روستاهای دارای سکنه را ۲ هزار و ۵۵۶ روستا اعلام کرد و گفت: ۴۹۸ هزار و ۱۱۸ نفر ساکن این روستاها هستند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه از این میزان جمعیت ۴۱۲ هزار و ۸۷۰ نفر ساکن در هزار و ۸۸۸ روستا معادل ۸۳ درصد روستاهای استان زیر پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب استان هستند.
* ۸۳ درصد روستاها زیر پوشش خدمات شرکت آبفا استان است
وی یکی از مشکلات در موضوع آب در روستاها را مربوط به روستاهایی دانست که زیرپوشش این شرکت نیستند، دانست و گفت: زمانی که موضوع آلودگی آب این روستاها پیش می‌آید شرکت آب و فاضلاب مورد بازخواست قرار می‌گیرد، در حالیکه این روستاها زیرپوشش خدمات ما نیستند.
وی گفت: این روستاها اگرچه لوله‌کشی شده و آب دارند اما کنتور آب ندارند و آب بها پرداخت نمی‌کنند و شبکه بهداشت بر وضعیت کیفیت آب این روستاها نظارت دارد اگرچه ما هم به آنها در زمینه تامین کلر و سایر اقلام موردنیاز کمک می‌کنیم.
کاکاوند با بیان اینکه متولی و مسوول آب این روستاها اکنون مشخص نیست، خاطرنشان کرد: بیشترین میزان نا رضایتی به شرکت آب و فاضلاب به این روستاها بر می‌گردد که درخواست ما زیر پوشش قرار گرفتن این روستاها است.  
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه همچنین افزود: ما در موضوع یکپارچه‌سازی دو شرکت هیچ گونه تعدیل نیرویی نداشته و احکام همه نیروها را هم صادر کردیم و معتقدیم یکپارچه‌سازی دیگری هم باید انجام شود تا شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب شهری امورات بیشتری را حل و فصل نمایند.
وی گریزی هم بودجه سال گذشته شرکت آب و فاضلاب استان زد و گفت: در بحث روستایی ۱۵۰ میلیارد تومان و شهری هم ۱۷۰ میلیارد تومان بودجه داشتیم که در شهری ۹۶ میلیارد و روستایی ۱۱۳ میلیارد تومان تخصیص یافته است.
کاکاوند بودجه امسال این شرکت را نیز در روستایی ۶۴ میلیارد تومان و شهری هم حدود ۱۲۰ میلیارد تومان اعلام کرد و از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی خواست باتوجه به اهمیت موضوع آب بودجه این شرکت را افزایش دهند.
  • خبرنگار:علی مرادی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر