کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/10/07 13:05
با توافق جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان؛

تکمیل و ساخت سد و نیروگاه‌های "خداآفرین" و "قیزقلعه سی" سرعت می‌گیرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: با توافق اخیر بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، ساخت سد و نیروگاه‌های "خداآفرین" و "قیزقلعه سی " روی رودخانه مرزی ارس، سرعت می‌گیرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "یوسف غفارزاده" در این خصوص اظهار داشت: در هفته پایانی آذر ماه گذشته، کمیسیون فنی هیئت ایرانی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو، خارجه، سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت مادر تخصصی منابع آب ایران و مشاور پس از تشکیل چند جلسه حضوری و ویدئو کنفرانسی در ایران و جمهوری آذربایجان در سفر به نخجوان و بررسی احجام و نقشه‌های مربوط به احداث سدهای "خداآفرین و قیزقلعه سی" به توافق اولیه رسیدند و مقرر شد تکمیل و ساخت سد و نیروگاه‌های "خداآفرین و قیزقلعه سی" پس از توافق مقامات ارشد با مشارکت دو طرف انجام شود.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، در دیدار اخیر وزیر نیرو و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز توافق کارشناسان فنی دو کشور تایید و بر تکمیل ساخت سد و نیروگاه‌های "خداآفرین و قیزقلعه سی" تاکید شد.

 غفارزاده، همچنین از توافق طرف ایرانی و آذربایجانی برای مرمت مشترک پل‌های تاریخی پایین دست سد خداآفرین که جزو میراث فرهنگی مشترک هستند، خبر داد.

وی افزود: هدف از احداث سد خداآفرین که در فاصله ۱۹۶ کیلومتری پایین‌دست ارس واقع شده، ذخیره سازی و کنترل سیلاب‌های این رودخانه و آبیاری ۷۴ هزار هکتار از اراضی پایین دست در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل و تولید برق به میزان ۵۵۰ گیگاوات ساعت در سال است که در حال حاضر از ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی همچنین افزود: سد تنظیمی "قیز قلعه سی" در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین دست سد مخزنی خداآفرین با هدف تنظیم، انحراف و انتقال آب خروجی از مخزن سد خداآفرین به کانال اصلی شبکه آبیاری و تولید برق سالانه به میزان 270 گیگاوات ساعت در حال ساخت است که در حال حاضر ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

  • خبرنگار:محمدرضا عزیزپور
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر