کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1399/10/07 10:47
مدیرکل دفتر نظارت و کنترل پروژه ساتبا خبر داد:

احداث نخستین توربین بادی 250 کیلوواتی در کشور

مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا از احداث نخستین توربین بادی در مقیاس 250 کیلووات به‌عنوان مولد انشعابی در کشور خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی شب نورد" با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر به‌رغم مشکلات موجود، توسعه نيروگاه‌هاي خورشیدی خانگی و انشعابی (کیلوواتی) مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی قرار گرفته است به‌طوری‌که درصد توسعه این دسته از نیروگاه‌های تجدیدپذیر نسبت به مدت مشابه در سال قبل 24 درصد رشد داشته است.
مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا اظهار داشت: در دو ماهه منتهی به دی ماه 1399 مجموعا 119 واحد نیروگاهی انشعابی به ظرفیت 2 مگاوات به شبکه سراسری برق افزوده شده است که با این رقم، در حال حاضر تعداد 4651 مولد خانگی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ظرفیت 55 مگاوات در سراسر کشور به بهره‌برداری رسیده‌ است.
وی با بیان اینکه بیشترین ظرفیت اضافه‌شده به میزان 450 کیلووات در حوزه فعالیت شرکت توزیع نیروی شهرستان مشهد است، افزود: در این دوره برای نخستین بار در کشور یک توربین بادی به‌عنوان مولد انشعابی در مقیاس 250 کیلووات که تماما توسط متخصصان داخلی کشور ساخته شده در منطقه بینالود احداث و به شبکه توزیع برق کشور افزوده شده است.
وی در ادامه با اشاره به آمار توسعه مولدهای انشعابی در دو ماهه منتهی به دی‌ماه 1399 در سایر نقاط کشور، جایگاه‌های بعدی را متعلق به شرکت توزیع نیروی برق استان اصفهان با 38 نیروگاه انشعابی و مجموع ظرفیت 638 کیلووات و همچنین شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی با 6 نیروگاه توسعه‌یافته به ظرفیت تجمیعی 225 کیلووات دانست.
شب نورد خاطرنشان کرد: در جایگاه‌های بعدی نیز شرکت توزیع نیروی برق فارس، شیراز و خراسان شمالی قرار دارند که هر یک با احداث 170 کیلووات مولد خورشیدی انشعابی، ظرفیت تولید شبکه سراسری برق کشور را افزایش داده‌اند.
  • خبرنگار:الهام شاه‌حسینی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر