کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/10/02 13:34
معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست:

امسال نیروگاه‌های اطراف تهران به هیچ عنوان از سوخت مازوت استفاده نکرده‌اند/ مشکل آلودگی هوای تهران مربوط به مازوت نیست

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه امسال نیروگاه‌های اطراف تهران به هیچ عنوان از سوخت مازوت استفاده نکرده‌اند، گفت: مقصر دانستن نیروگاه‌ها در ایجاد آلودگی پاک کردن صورت مسئله است.

داریوش گل علیزاده در گفتگو با خبرگزاری مهر در واکنش به اظهارات اعضای شورای تهران که سوخت نیروگاه‌ها را علت آلودگی هوای چند روز اخیر شهر تهران عنوان کرده بودند، گفت: نیروگاه‌های اطراف تهران به هیچ عنوان امسال از سوخت مازوت استفاده نکرده و در زمان افزایش مصرف گاز خانگی از سوخت جایگزین گازوئیل با کیفیت مصرفی یورو 4 استفاده می‌کنند.
گل علیزاده با تاکید بر اینکه مشکل آلودگی هوای تهران مربوط به مازوت نیست، گفت: آلودگی روزهای اخیر مربوط به تجمع آلودگی‌های مختلف از جمله منابع خودروی است که دیزل سوز هستند و منجر به افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوا می‌شوند.
وی با بیان اینکه اتوبوس‌های فرسوده تهران سهم ۶۰ درصدی در آلودگی هوای تهران را بر عهده دارند، نقش ۲۰ درصدی موتورسیکلت‌ها و ۱۰ درصدی خودروهای فرسوده را نیز در ایجاد این نوع آلودگی بی تاثیر ندانست و اظهار داشت: راه حل این معضل نوسازی ناوگان فرسوده و نصب فیلتر دوده بر روی خودروهای دودزا است.
در همین ارتباط محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران نیز ادعاهای مطرح شده در این خصوص را رد کرده و گفت: هنوز در تهران نیروگاه‌ها و صنایع مازوت نسوزانده‌اند.

  • خبرنگار:زهرا جعفری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر