کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/09/16 08:13
گزارشي از روند آبرساني به روستاهاي تنش‌دار در هرمزگان؛

بهبود روند آبرساني به ۴۷ روستای هرمزگان تا پايان امسال/ برخورداري  161 روستا از منابع آب پايدار تا تابستان 1400

وجود گنبدهاي نمکي و کاهش منابع آب زيرزميني در استان هرمزگان که فراتر از کاهش حجم آب شيرين بوده و چالش‌هايي همچون خشک شدن چاه‌ها و کاهش کيفيت آب‌هاي زيرزميني را به دنبال داشته، سبب شده تا شاهد گستردگي جغرافياي بحرانِ آب به ويژه در روستاها باشيم. اما به‌رغم اين گستردگي، آبفای هرمزگان در يک دهه اخير تلاش داشته تا با استفاده حداکثری از مزيت نسبی همجواري با دريا و ايجاد منابع آبي پايدار، از این طريق علاوه بر شهرها، روياي پايداري منابع آبي در روستاها را نيز محقق سازد. رويايي که آغازِ اجراي طرح يکپارچه‌سازي شرکت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي، ضرب آهنگِ توسعه آن را در جغرافياي بحران تندتر و تندتر کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "امين قصمي" مديرعامل آبفای هرمزگان در تشريح وضعيت آبي روستاهاي تنش دار استان، اظهار داشت: از مجموع  يک هزار و ۱۷۵ روستاي تحت پوشش آبفا،  تعداد ۳۸۵ روستا با جمعيتي بالغ بر ۳۳۰ هزار نفر با تنش آبي روبرو هستند. همچنين آبرساني به۹۱ روستا با نياز آبي معادل ۸ هزار و ۷۰۰ متر مکعب در ماه، به صورت سيار انجام مي شود.
وي با اشاره به برنامه‌هاي شرکت آب و فاضلاب هرمزگان براي رفع تنش آبي و ايجاد منابع آب پايدار در روستاها، افزود: در حال حاضر پروژه‌هايي شامل ۱۰ سايت آب شيرين‌کن به ظرفيت ۲۰ هزار متر مکعب در شبانه روز براي تامين آب يکصد روستا در مناطق مختلف استان در دست اجرا داريم  که با تکميل اين پروژه‌ها جمعيتي بالغ بر ۷۵ هزار نفر از منابع آب پايدار بهره مند مي‌شوند.

بهره مندي 107 روستا از آب شرب پايدار در سال 99
قصمي همچنين از اجراي ۹۹ پروژه آبرساني به روستاهاي استان خبر داد و گفت:  امسال با بهره برداري از اين پروژه‌ها تعداد  ۱۰۷ روستا با جمعيتي بالغ بر ۹۸ هزار نفر از طرح آب شرب پايدار بهره مند خواهند شد.
وي افزود: در حال حاضر بيشترين تنش آبي را در روستاهاي مرکز و شرق استان داريم که در اين راستا تکميل تعداد ۲۳ مجتمع آبرساني شامل 567 روستا از محل اعتبارات ملی و استاني در شهرستان هاي بندرعباس، ميناب، بشاگرد، جاسک، رودان ، حاجي آباد، قشم، بندرلنگه ، بندرخمير و بستک در دست اجراست.
وي افزود: اعتبار هزينه شده براي تکميل اين مجتمع هاي روستايي سه هزار و 605 ميليارد ريال و اعتبار مورد نياز اين پروژه نيز هشت هزار و 245 ميليارد ريال است.
قصمي گفت: با توجه به اولويت بهبود آبرساني به روستاها در طرح يکپارچه‌سازي شرکت‌هاي آب و فاضلاب، در همين رابطه تاکنون حجم عملياتي 19 پروژه تک روستايي در مناطق مختلف استان با اعتبار 64 هزار و 944 ميليون ريال در سال مالي 97 و 98 اجرا شده است.
وي افزود: اين پروژه‌ها شامل احداث 26 مخزن ذخيره آب، 4 ايستگاه پمپاژ، 114.7 متر خط انتقال و 105.3 متر شبکه توزيع است که با اجراي این پروژه‌ها، 19 روستا از طرح ارتقای آبرساني به روستاها بهره مند شدند.
قصمي اظهار داشت: همچنين در سال 98، تعداد 4 مجتمع روستايي شامل  کشار، کرتي و گابريک کمبکي، سرچاهان و شهدادي ، شهسوار و جانشيني با جمعيت 7 هزار و 920 نفر در شهرستان‌هاي بندرخمير، جاسک، حاجي آباد و ميناب از طرح ارتقای آبرساني به روستاها بهره مند شدند. همچنين اعتبار هزينه شده براي تکميل عمليات اجرايي اين مجتمع‌هاي روستايي 542 هزار و 830 ميليون ريال بوده است.
مديرعامل آبفای استان در ادامه به برنامه‌هاي رفع تنش آبي در سال جاري و نیمه اول سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: در سال 99 تکميل و بهره برداري از پروژه‌هاي نيمه تمام (با پيشرفت فيزيکي بالا) را در دستور کار داريم و با تحقق اين مهم، روند آبرساني به ۴۷ روستا با جمعيتي بيش از ۲۹ هزار و ۴۴۶ نفر تا پايان سال جاري بهبود و ارتقا مي‌يابد.
وي افزود: با تکميل پروژه‌هاي پيش‌بيني شده تا پايان تابستان سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۶۱ روستا با جمعيتي بالغ بر ۳۸ هزار و ۳۲۳ نفر از آب شرب پايدار بهره‌مند خواهد شد.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر