کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
بین الملل
1399/09/04 14:09

سند تفاهم‌نامه هفتمین کمیسیون مشترک ایران و قطر امضا شد/ توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های برق، آب و فاضلاب و گاز

سند تفاهم‌نامه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر به امضای روسای کمیسیون مشترک دو کشور رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این سند تفاهم‌نامه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر بین رضا اردکانیان و احمد الکواری روسای ایرانی و قطری کمیسیون مشترک دو کشور، در شهر اصفهان امضا شد.
این تفاهم‌نامه در 14 حوزه تشکیل کارگروه مشترک تجاری بين دو کشور، تأسیس مراکز تجاری بین بخش‌های خصوصی دو کشور، استقرار وابسته بازرگانی در سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و دوحه، استفاده از بندرگاه‌هاي دو کشور برای توسعه صادرات و واردات کالا، همکاری اتاق‌هاي بازرگانی و تشویق بخش خصوصی دو کشور برای سرمایه‌گذاری مشترک و همچنین بررسی راهکارهای مناسب برای تسهیل این توافق، توافقات سودمند برای توسعه همکاری‌ها در حوزه های برق، آب و فاضلاب و گاز است.
توافقات سودمند در ارتباط با توسعه همکاری‌ها در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از جمله برگزاری هفته فرهنگی و ترویج صنایع و هنرهای سنتی در اصفهان، همکاری در زمینه تولید نیازمندی‌های دارویی و تجهیزات پزشکی طرف قطری در ایران و تشویق بخش خصوصی دو کشور در این زمینه، توافق برای امضای یک سند همکاری در حوزه آموزش عالی و پژوهش‌های علمی، توافق برای استفاده طرف قطری از امکانات بندری و راه آهن ایران برای ترانزیت و حمل کالا از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.
از سایر مفاد این تفاهم‌نامه می‌توان به توافقات گسترده در زمینه ارتباطات‌، فن‌آوری اطلاعات و حفاظت و تعمیر کابل‌های فیبر نوری (زیردریایی)، توافقات در زمینه کشاورزی شامل استفاده از تجربیات و دانش فنی در حوزه های زراعی، دامی و شیلات، توافقات در زمینه محیط زیست و استفاده از تجربیات و دانش ایران در این حوزه‌ها، توافق در زمینه اعزام نیروی کار ایران به قطر و تشکیل کارگروه مشترکی برای این منظور و توافق برای انعقاد و موافقت نامه معاضدت حقوقی دوجانبه اشاره کرد.
این گزارش می‌افزاید، در این اجلاس یک روزه، هیئت قطری متشکل از وزیر تجارت و صنایع دولت قطر و رئیس قطری کمیسیون مشترک، سفیر قطر در تهران، شیخ خلیفه بن جاسم آل ثانی رئیس اتاق بازرگانی قطر و نمایندگان ذی‌ربط حضور داشتند.
همچنین از سمت ایران در این اجلاس رضا اردکانیان وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی و نمایندگانی از وزارتخانه‌های امور خارجه، اقتصاد و دارایی، صمت و نمایندگانی از بخش خصوصی نیز حضور داشتند.
بر اساس این گزارش، نمایندگان دستگاه‌های ایرانی و قطری برای برگزاری این دوره از اجلاس بالغ بر یک ماه جلسات کارشناسی متعدد به صورت مجازی برگزار کرده‌اند.
  • خبرنگار:امیر رضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر