کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/08/28 19:10

آغاز دوباره فعالیت آزمایشگاه سیار موسسه تحقیقات آب

آزمایشگاه سیار موسسه تحقیقات آب، بار دیگر فعالیت خود را آغاز کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، آزمایشگاه سیار موسسه تحقیقات آب به منظور اندازه‌گیری پارامترهاي كيفي آب در محل نمونه‌گیری و با هدف از بین‌بردن خطاهای ناشی از حمل‌ونقل نمونه و به‌دست آوردن نتایج دقیق‌تر خدمت‌رسانی در مناطق دورتر، استفاده در مناطق كوهستاني و سخت‌گذر و همچنین استفاده در زمان وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و ... راه‌اندازی شد.

آزمایشگاه سیار موسسه تحقیقات آب با مجهز بودن به ادوات قابل حمل نظیر دستگاه مولتی پارامتر جهت اندازه‌گیریPH  و EC و دستگاه اسپکتروفتومتر قادر به آنالیز نیترات، نیتریت، فسفر کل آمونیاک، آمونیوم، سیانید و ... به‌صورت آنلاین و در محل فعال است. این آزمایشگاه همچنین با در اختیار داشتن دستگاه تیتراتور و روش تیتراسیون، آزمون قلیائیت در فنل فتالئین، متیل اورانژ و قلیائیت کل را محاسبه می‌کند.

یکی از مهمترین امتیازات آزمایشگاه سیار، تثبیت نمونه‌ها در محل نمونه‌برداری است. نمونه‌ها از نظر اندازه PH  و EC  کنترل شده و سپس عملیات فیلتراسیون با پمپ خلاء موجود در آزمایشگاه سیار انجام می‌شود.

از جمله فعالیت‌ها و اقدامات موثر آزمایشگاه سیار موسسه تحقیقات آب در سال‌های گذشته، می‌توان به برداشت نمونه در پروژه طرح انتقال آب دز به قمرود به‌مدت یکسال، فعاليت در بررسي تأثيرات احتمالي تغييرات حجم آب درياچه زاينده‌رود بر كيفيت آن، آناليز كيفي با آب منطقه‌اي اصفهان، آزمايش پارامترهاي كيفي آب‌هاي مورداستفاده پس از وقوع زلزله آذربايجان شرقي منطقه ورزقان با توجه به شدت آسيب‌هاي وارده به مناطق شهري و روستايي و عدم دسترسي به آب سالم جهت شرب مناطق زلزله‌زده اشاره کرد.

  • خبرنگار:سیما عبادی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر