کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/08/27 12:45
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان:

توسعه آب شیرین‌کن‌ها کمبود آب خمیر و بندرعباس را جبران کرد/ کاهش نیاز آبی کلان شهر بندرعباس از منابع شرق هرمزگان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: آب شیرین‌کن‌ها علاوه بر تامین کمی نیاز آبی شهرهای بندرعباس و بندرخمیر، در ارتقای کیفی منابع آب این شهرها نیز تاثیرگذار است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "امین قصمی" در حاشیه بازدید نماینده مردم هرمزگان در مجلس از تاسیسات آب بندرعباس با بیان اینکه سالانه 70 میلیون متر مکعب آب از منابع شرق هرمزگان به تصفیه خانه آب بندرعباس منتقل می‌شود، اظهار داشت: این ظرفیت پیش از این نیاز آبی 800 هزار نفر از جمعیت شهرهای بندرعباس و خمیر را تامین می‌کرد که سالانه با 30 میلیون متر مکعب کمبود آب مواجه می‌شدیم.
وی افزود: این کمبود و همچنین ضرورت کاهش انتقال آب از سدها برای شرب، ما را به سمت تنوع بخشی منابع تولید و شیرین‌سازی آب دریا سوق داد و در این ارتباط دو آب‌شیرین‌کن برای تامین آب شهرستان‌های خمیر و بندرعباس تاسیس شد.
به گفته قصمی، در حال حاضر 52 میلیون متر مکعب از طریق آب‌شیرین‌کن‌ها تامین می‌شود که با جبران کمبود آب در بندرعباس و بندرخمیر، نیاز آبی این شهرها از منابع شرق به حجم 20 میلیون متر مکعب کاهش می‌یابد و این ظرفیت جهت توسعه کشاورزی و اشتغال استفاده خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ادامه داد: آب شیرین‌کن‌ها علاوه بر تامین کمی نیاز آبی شهرهای بندرعباس و بندرخمیر در ارتقای کیفی منابع آب این کلانشهر نیز تاثیرگذار است.
وی همچنین از آزمایشگاه کنترل کیفی آب بندرعباس به عنوان آزمایشگاه مرجع جنوب شرق کشور یاد کرد و گفت: این آزمایشگاه یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌هاست که کنترل کیفی آب استان را بررسی و مورد ارزیابی قرار می‌دهد و دارای استاندارد بین المللی 17025 است.
نماینده مردم بندرعباس، حاجی آباد، قشم، خمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید از تصفیه‌خانه آب و آزمایشگاه کنترل کیفی آب به عنوان تاسیسات استراتژیک و راهبردی یاد کرد و گفت: به دلیل اهمیت مسئله آب، ظرفیت‌های ایجاد شده از هر لحاظ مورد توجه و اهمیت است.
منصور آرامی تصریح کرد: آب همانند برق، گاز و بهداشت جزو رفاهیات اولیه بوده و نمی‌توان آن را نادیده گرفت و باید برای تامین آن سرمایه گذاری و تلاش کرد.
نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به ظرفیت ایجاد شده آب‌شیرین‌کن یک میلیون متر مکعبی بندرعباس اشاره کرد و افزود: ما کشور یکپارچه‌ای هستیم و همه در خدمات‌رسانی باید به همدیگر کمک کنیم از این رو کشور به این نتیجه رسید که آب مورد نیاز کویر مرکزی از خلیج فارس تامین شود.
وی احداث این آب‌شیرین‌کن را یک فرصت برای هرمزگان دانست و گفت: بخشی از نیاز آبی هرمزگان نیز از سهم در نظر گرفته شده تامین می‌شود.
آرامی با تاکید بر اینکه روستائیان نیز باید از ظرفیت خط انتقال آب خلیج فارس به کویر ایران بهره‌مند شوند، گفت: آب روستاهای مسیر خط انتقال می‌بایست از این خط تامین شود.
  • خبرنگار:زهرا بیگلری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر