کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/08/26 11:33
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی مطرح کرد:

وجود 16 هزار حلقه چاه آب در استان خراسان رضوی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته سهم آب مصرفی صنعت بیشتر از کشاورزی است، گفت: 16 هزار و 600 حلقه چاه آب در استان وجود دارد که 10 هزار و 100 حلقه آن چاه کشاورزی است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد علایی" در برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به نقش سد‌ها در تامین آب اظهار کرد: سدها از مهم‌ترین منابع تامین آب در استان هستند، به‌خصوص سد دوستی که بخش اصلی منابع آب مشهد را تعیین می‌کند و دارای ظرفیت بسیار بالایی است.
وی با بیان اینکه در حال اجرای برنامه‌های خود در سال 99 در قالب طرحی به نام طرح سازگاری با کم آبی هستیم، افزود: با کمک مردم طبق برنامه‌هایی که در سال جاری مدون شده می‌توانیم بحث ناپایداری آب در شرق کشور که حائز اهمیت است را مدیریت کنیم.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه افزایش ذخایر آب در پشت سدها و کاهش برداشت از آب‌های زیرزمینی دو خبر خوب است، عنوان کرد: بیش‌ترین میزان مصرف آب در جهان و ایران برای تولید غذا و پوشاک است.
علایی با بیان اینکه متناسب با رژیم غذایی افراد، هر فرد روزانه 2.5 تا 5 متر مکعب آب مصرف می‌کند، اظهار کرد: در آمریکای شمالی روزانه هر فرد 5 متر مکعب آب مصرف می‌کند که این میزان در سال حدود یک هزار و 800 متر مکعب است.
وی اظهار کرد: در استان خراسان رضوی 85 درصد آب سطحی و زیرزمینی در بخش کشاورزی، 9 درصد در بخش شرب و بهداشت، 2 درصد در بخش صنعت و 4 درصد در بخش خدمات مصرف می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه مصرف آب در بخش کشاورزی بالا است، ادامه داد: در کشورهای پیشرفته سهم آب مصرفی صنعت بیشتر از کشاورزی است. 16 هزار و 600 حلقه چاه آب در استان وجود دارد که 10 هزارو 100 حلقه آن چاه کشاورزی است.
علایی با بیان اینکه ما در خراسان رضوی برای اولین بار توانستیم مدیریت مشارکتی را اجرا کنیم، عنوان کرد: شفاف سازی در عملکرد، پاسخگویی به مردم و راست‌گویی از اصول مهمه پیش رو است.
وی با بیان اینکه کشاورزان بزرگ‌ترین و موفق‌ترین مدیران منابع آب هستند، افزود: بیش‌ترین منابع آب در اختیار آن‌ها است که با مدیریت مشارکتی باید از بحران آب جلوگیری کنیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه در شهرستان زاوه تعداد زیادی استخر داریم که بخشی از آن قانونی و بخش دیگر غیر قانونی است، گفت: تعداد زیادی از استخرهای غیر قانونی که در حاشیه و بستر رودخانه‌ها بوده تخریب شده است گرچه که بحث آب باید مردمی حل شود و مردم تخلف‌ها را گزارش کنند.
وی بحث فروش آب کشاورزی به بخش صنعت و شکل‌گیری بازار آب را مثبت ارزیابی کرد و افزود: شرکت آب منطقه ای از کشاورزانی که آب مازاد را به همکاران خود می‌فروشند حمایت می‌کند زیرا تا زمانی که بازار آب شکل نگیرد آب مدیریت نمی‌شود، به عنوان مثال کشاورزی در استان از یک هکتار زمین 10 تن گندم و کشاورز دیگری 5/3 تن گندم برداشت می‌کند لذا کشاورزی که محصول کمتری برداشت می‌کند می‌تواند آب را به کشاورز دیگر بفروشد.
علایی با بیان اینکه بازار آب می‌تواند بدون فساد شکل بگیرد، ادامه داد: در استان خراسان بازار آب مجاز است البته با این شرط که کشاورز به اندازه پروانه مجاز اقدام به انجام این کار کند.

حوزه صنعت بخشی از آب مورد نیاز خود را می‌تواند از کشاورزی و دامداری تامین کند
وی تنها راه‌حل برای صنعتی شدن استان را شکل گیری توسعه صنعتی آن دانست و گفت: حوزه صنعت بخشی از آب مورد نیاز خود را می‌تواند از کشاورزی و دامداری تامین کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: به‌منظور حمایت از کشاورزانی که آبیاری مدرن را جایگزین آبیاری سنتی کردند، قانونی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که 85 درصد نیاز آبی کشاورزان در قالب اعتبار بدون بازپرداخت یا 15 درصد به صورت اقساط بلندمدت دریافت شود که این طرح با استقبال زیاد مواجه شد.
وی با بیان اینکه شیرین‌سازی یک متر مکعب آب از دریای عمان هزینه بسیار بالایی دارد، بیان کرد: بنده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کردم تا صد در صد نیاز آب کشاورزان برای آبیاری مدرن در قالب طرح حمایتی تامین شود زیرا آب ارزش بالایی دارد.
علایی با اشاره به اینکه 800 هزار هکتار در استان در دشت‌های اصلی مشهد، چناران، نیشابور، فریمان و تربت جام  زیر کشت جالیز و صیفی است، گفت: آب مورد نیاز برای این مساحت یک میلیارد مترمکعب است، حال اگر میزان تولید را ثابت بگیریم که اقتصاد آسیب نبیند و محصولات در گلخانه به بهره‌برداری برسد آب مورد نیاز یک دهم است و 800 میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه به کمک تشکل‌های کشاورزی و همکاری استاندار خراسان تا حد زیادی آب صرفه‌جویی شده است، اظهارکرد: اگر چهار میلیارد و 567 میلیون مترمکعب آب در استان برداشت کنیم از 37 محدوده مطالعاتی 34 محدوه با بحران مواجه می‌شود همچنین سطح آب نشست می‌کند.
  • خبرنگار:سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر