کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/08/26 12:58
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان خبر داد:

اجرای ۱۰ پروژه آبرسانی برای رفع مشکل آب بخش "بم‌پشت" استان سیستان و بلوچستان

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان از اجرای۱۰ پروژه آبرسانی در بخش"بم‌پشت" این استان با توجه به اعتبارات ابلاغ شده خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا قاسمی" با اشاره به اینکه 81 درصد جمعیت بخش بم‌پشت دارای تأسیسات آبرسانی هستند، اظهار کرد: با توجه به کوهستانی بودن منطقه و بافت خاص زمین و عدم دسترسی به منابع آب زیرزمینی پایدار همه روستاهای بخش بم‌پشت از طریق چاه‌های دستی که در مسیر رودخانه‌های فصلی حفر شده‌اند‌ تامین آب می‌شوند.
وی افزود: این موضوع باعث شده در مواقعی که بارندگی برای مدت کمتر از یک سال صورت نگیرد اکثر روستاها دچار تنش آبی شده، به نحوی که نیازمند آبرسانی سیار می‌شوند.
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان عنوان کرد: برای رفع تنش آبی و به منظور تامین آب پایدار روستاهای بخش بم‌پشت مطالعات آبرسانی به تعداد ۹۰ روستای بخش با جمعیت ۳۰ هزار نفر از منطقه حق آباد شمسر و انتقال آب از سد در حال احداث ماشکید سفلی صورت گرفته که این امر نیازمند اعتباری معادل ۲۰۰ میلیارد تومان بر اساس برآورد‌های اولیه در مرحله‌ بررسی نهایی و تصویب است.
قاسمی افزود: همچنین ۱۰ پروژه اجرایی در سطح بخش شامل آبرسانی به روستاهای دشت میدان، بوجیری، آسکان، ناگ پهن، بوروئی، حق آباد شمسر، بات کوچک، سرجنگان و مجتمع کوهک در سال جاری بر اساس اعتبارات ابلاغ شده استان در دستور کار شرکت آب و فاضلاب استان قرار دارد.
وی درباره گلایه‌ مردم روستای کلک پایین در بخش بم‌پشت شهرستان سراوان نیز گفت: روستای شادی کلک در بخش بم‌پشت شهرستان سراوان نیز از این قاعده مستثنی نیست و این روستا دارای شبکه است که چاه آب شرب روستا به دلیل عدم بارندگی و واقع شدن در رودخانه فصلی از آب‌دهی مناسبی در شرایط فعلی برخوردار نیست و در حال حاضر آب به صورت جیره‌بندی در شبکه توزیع می‌شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: برای کاهش مشکلات آبرسانی در این روستا لازم است اهالی محترم از نصب پمپ روی شبکه خودداری کنند، چون این امر باعث اختلال در نحوه آبرسانی می‌شود.
  • خبرنگار:نازنین کاوه بیرجندی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر