کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/08/26 08:45
در راستای طرح ملی برق امید صورت گرفت؛

ساخت سامانه جامع هوشمندسازی بارهای کنترل‌پذیر در استان فارس

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس گفت: در راستای طرح ملی برق امید، سامانه جامع هوشمندسازی بارهای کنترل پذیر، با همکاری شرکت کارخانجات مخابراتی ایران (ITMC)، ساخته و وارد مرحله تولید شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "احمدرضا خسروی" با بیان اینکه این سامانه کاملا بومی بوده و در داخل استان تولید شده، اظهار داشت: سامانه مذکور بر اساس بستر اینترنت اشیاء(IOT) پیاده‌سازی شده و برای اولین بار در کشور توسط متخصصان استان فارس، با همفکری نخبگان این شرکت و شرکت دانش بنیان کارخانجات مخابراتی ایران به منظور هوشمندسازی مصارف برق ساخته شده است.

خسروی رصد لحظه‌ای میزان مصرف مشترکان را از جمله مزیت‌های این سیستم هوشمند دانست و خاطرنشان کرد: این سامانه در ‌آینده برای حفظ منابع ملی و محیط زیست کشور نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، کارکرد اصلی این سامانه را برای اداره‌هایی که بیش از اندازه استاندارد و در ساعات غیر اداری مصرف کننده برق هستند، مناسب توصیف کرد و گفت: سامانه جامع هوشمندسازی بارهای کنترل‌پذیر، قابل نصب روی تمامی کنتورهای برق کنونی است و به صورت خودکار و دستی قابل مدیریت است.

 وی یادآور شد: چنانچه مشترک در ساعات اوج مصرف بیش از مقدار تعیین شده مصرف انرژی داشته باشد، ابتدا اخطار دریافت کرده و در صورت تکرار، از مدار انرژی برق برای مدت زمان‌های تعیین شده خارج خواهد شد.

 خسروی همچنین تصریح کرد: ارسال پیام‌های اخطار نیز به صورت پیام‌‌های هشداری رایگان روی گوشی‌های هوشمند صورت می‌گیرد و از سیستم پیام کوتاه استفاده نمی‌شود.

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه همه مشترکان برق (اداری، تجاری، خانگی و ...) می‌توانند از این سامانه مبتنی بر وب استفاده و وسایل سرمایشی و گرمایشی خود را از راه دورکنترل کنند، ابراز امیدواری کرد: با بهره‌گیری از این سامانه هوشمند و با آگاه‌سازی اثربخش، مشترکان برق به‌ویژه بخش خانگی بتوانند با مصرف بهینه برق و جلوگیری از هدررفت انرژی از مزایای طرح ملی برق امید بهره‌مند شوند.
  • خبرنگار:لیلا رحمان ستایش
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر