کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/08/25 13:23
مدیرعامل  آبفای خراسان رضوی:

شرایط تامین آب 913 روستا در خراسان رضوی بهبود یافت

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: شرایط تامین آب 913 روستای استان در تابستان 99 بهبود یافته است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سید ابراهیم علوی" این مطلب را در ویدئو کنفرانس خبری با اصحاب رسانه استان اعلام کرد و اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی همکاران آبفای خراسان رضوی در 90 روز تابستان سال جاری به طور متوسط روزانه وضعیت تامین آب 10 روستای استان در اجرای طرح یکپارچه‌سازی شرکت‌های آبفای شهری و روستایی ارتقا یافته است.
وی با بیان اینکه این موفقیت با استفاده از پتانسل‌های محلی و شرکت، هزار و 100 میلیارد ریال منابع مالی صندوق توسعه ملی و کمک افراد خیر به دست آمده و روند خدمت‌رسانی به روستاها با تمام ظرفیت ادامه دارد، اظهار داشت: از محل اتصال شبکه آب شهرها به روستاهای همجوار پنج میلیون متر مکعب آب در اختیار روستائیان قرار گرفته است.
وی اعلام کرد: آذرماه امسال هم چند پروژه آبرسانی روستایی در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو در استان افتتاح می‌شود.
وی همچنین از افزایش مصرف آب در پی شیوع کرونا ویروس به میزان 3.2 درصد در شهرها و 15.2 درصد در روستاهای استان خبر داد و اعلام کرد: در نیمه نخست سال گذشته 148 میلیون مترمکعب آب تولید و توزیع شد که این رقم در سال جاری با 7.5 درصد افزایش به 160 میلیون مترمکعب رسید.
به گفته وی 100 درصد جمعیت 76 شهر و 91 درصد جمعیت  دو هزار و 937 روستا در خراسان رضوی  از آب شرب برخوردارند.
وی همچنین قدمت 50 درصد خطوط و شبکه‌های توزیع 30 هزار کیلومتری آب در استان را بین 30 تا 40 سال اعلام کرد، در حالی که عمر مفید آنها 25 سال است.
وی خاطرنشان کرد: اصلاح هر کیلومتر شبکه با اقطار مختلف پنج میلیارد ریال و در مجموع نوسازی خطوط و شبکه‌های فرسوده آب در سطح استان 75 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین این رقم امکان‌پذیر نیست.
علوی افزود: در همین رابطه نسبت به تهیه نمودار تراکم اتفاقات در استان اقدام شده است که بر اساس آن سالانه بین 300 تا 400 کیلومتر شبکه دارای نقاط  پرحادثه در اولویت قرار گرفته و نوسازی می‌شود.
به گفته وی این چالش باعث ایجاد هدررفت آب به میزان 15 درصد شده است.
وی تاکید کرد: شرکت آب و فاضلاب بر خلاف سایر شرکت‌ها که یک خدمت ارائه می‌دهند، در مجموع شش وظیفه در حوزه آب و فاضلاب را با سختی و مشکلات فراوان انجام می‌دهد.
  • خبرنگار:علیرضا صنعت‌نگار
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر