کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/08/24 15:38
با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان؛

مطالعات سامانه‌ هشدار زودهنگام زلزله در آبفای استان تهران در حال انجام است

سرپرست مرکز مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE آبفای استان تهران گفت: اجرای پایلوت سامانه هشدار زودهنگام زلزله با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان در دست اجراست.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این سامانه با هشدار سه تا 20 ثانیه قبل از بروز زلزله (بستگی به دوری و نزدیکی کانون زلزله) این امکان را میسر خواهد کرد تا یکسری اقدامات پیشگیرانه (از جمله بستن خودکار شیرها و کنترل ایستگاه‌های پمپاژ) انجام و از شدت خسارات به تاسیسات آب و فاضلاب کاسته شود.  

به گفته خسرو عدلی سامانه تخمین خسارت زلزله نیز راه اندازی شده و خسارات وارده به تاسیسات را تا دقایقی پس از وقوع زلزله پیش‌بینی می‌کند و طی دو مورد زلزله اخیر استان‌های تهران و البرز این سامانه با دقت بسیار بالایی پیش‌بینی و برآورد داشته است.  

عدلی گفت: انجام پروژه ارتباطات ایمن و پایدار در سطح استان تهران اقدام شده و شرکت آبفای شرق استان تهران با مشارکت قرارگاه ثارالله به عنوان پایلوت با موفقیت و کارایی موثر کار را انجام داده است.  این پروژه در آبفای استان تهران با عنوان ارتباطات پایدار (EOC) در دست اجراست که فاز نخست مطالعات و تنظیم قراردادهای آن آماده است.

او هم‌چنین از تجهیز تیم‌های واکنش سریع در سطح استان خبر داد و در خصوص وضعیت تامین آب در موقعیت‌های اضطراری خاطرنشان کرد: آبرسانی اضطراری در کلان‌شهر تهران علاوه بر مقاوم‌سازی مخازن بتنی و اصلی شهر در برابر زلزله، اقداماتی نیز در زمینه مخازن تامین اضطراری آب انجام شده که در 374 نقطه شهر تهران با مصوبات شورای اسلامی شهر تهران و هماهنگی شهرداری 540 مخزن (هرکدام 100 مترمکعب) نصب خواهد شد که تاکنون 34 مخزن مستقر شده است و 72 مخزن دیگر در نیمه نخست سال 1400 نصب و بقیه تا افق 1403 به اتمام می‌رسد.   

عدلی با اشاره به اهمیت مقوله پدافند غیرعامل گفت: تشکیل کمیته راهبردی مطالعات پدافند غیرعامل با بیش از 50 جلسه و تصویب کلیه مطالعات شرکت‌های آب و فاضلاب استان تهران انجام و مانورهای پدافند سایبری و پدافند زیستی با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل کشور اجرا شده است.

  • خبرنگار:رویا مرادی زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر