کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/08/24 08:05
مدیرعامل آبفای استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد:

اجرای طرح‌های متعدد آبرسانی برای پایان دادن به تنش آبی سیستان

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به مشکل قطعی و افت فشار آب در تعدادی از روستاهای سیستان، طرح‌های متعدد آبرسانی به منظور پایان دادن به تنش آبی در این منطقه در دست اجرا است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا قاسمی"، اظهار کرد: با آغاز دوره خشکسالی هشت ساله سیستان، فاز اول طرح جامع آبرسانی به روستاهای این منطقه شامل یک واحد تصفیه‌خانه به ظرفیت ۷۳۰ لیتر در ثانیه، مخازن ذخیره به ظرفیت ۴۸ هزار متر مکعب و خطوط انتقال و شبکه توزیع به میزان سه هزار و 430 کیلومتر در سال ۷۷ به بهره‌برداری رسید.

به گفته وی، متناسب با پیشرفت طرح، واحدهای مختلف صنعتی، تولیدی و خدماتی و همچنین مصارف سنگین شهری به این طرح تحمیل شدند.

این مقام مسئول اضافه کرد: پائین بودن سرانه آب آشامیدنی که مبنای طراحی اولیه شبکه بود، از یک سو و افزایش تعداد روستاها از ۸۰۰ به ۹۴۵ روستا باعث شد تا تعدادی از این مناطق در فصول گرم سال با مشکل کم آبی مواجه شوند.

وی افزود: از حدود ۱۵ سال قبل تاکنون به‌طور مستمر در فصول گرم سال، منطقه وسیعی از بخش شيب آب زابل، شمال بخش‌های پشت آب و ميانكنگی و قسمت شرقی بخش مركزی زابل با مشكل افت فشار، قطع آب و نارسايي برای مدت طولانی مواجه شده و هر سال نسبت به سال قبل بر شدت، عمق و مدت اين مشكلات افزوده می‌شود.

قاسمی اظهار کرد: در فصول گرم سال‌های قبل، تعدادی از روستاهای حومه شهرستان زابل، اقماری اديمی، روستاهای واقع در حوزه شمالی و شمال غرب شهرستان هيرمند و همچنین شرق و جنوب غرب هامون شهر با مشکل قطع کامل يا مقطعی آب و ساير روستاهای زابل و هيرمند نيز با افت فشار مواجه شدند.

وی با بیان این که فقط تعدادی از روستاهای شهرستان زهک از شرايط آبی به نسبت مطلوبی برخوردار بودند، تصریح کرد: به منظور رفع نارسایی به‌وجود آمده در تأسیسات و آبرسانی مطلوب به همه‌ روستاهای دشت سیستان، انجام مطالعات بازنگری و مهندسی مجدد طرح جامع آبرسانی به روستاهای سیستان در سال ۸۷ در دستور کار شرکت قرار گرفت.

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان ادامه داد: این طرح در سال 90 در دفتر مطالعات شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به تصویب رسید، اما در مرحله‌ انجام مناقصه برای انتخاب سرمایه‌گذار به منظور اجرای کامل طرح بازنگری به روش BOT، (ساخت، بهره‌برداری و انتقال پروژه پس از 25 سال) به‌دلیل بالا بودن قیمت پیشنهادی، سرمایه‌گذاری این امر نیز محقق نشد.

وی اضافه کرد: در راستای طرح، بازنگری اقدامات لازم به منظور رفع بحران از نقاط دچار تنش آبی در دستور کار شرکت قرار گرفت که از جمله آن می‌توان به اجرای خط انتقال آب به سایت لوتک، احداث ایستگاه پمپاژ و مخزن ذخیره آن که با اجرای این پروژه مشکل آب شرب بخش اعظمی از روستاهای منطقه لوتک شهرستان هامون مرتفع شد.

قاسمی با بیان اینکه احداث ایستگاه پمپاژ گل آباد و اجرای خط انتقال به طول 15 کیلومتر به روستاهای شهرستان نیمروز که در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی 90 درصد (به طور متوسط) در حال اجراست، افزود: با تکمیل این طرح مشکل آب شرب در روستاهای شهرستان نیمروز و تعدادی از روستاهای شهرستان زابل به خصوص در فصول گرم سال مرتفع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه خط انتقال از سایت تصفیه‌خانه زهک به روستاهای شهرستان هیرمند، در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: خط انتقال آب خام از چاه نیمه شماره سه به ایستگاه پمپاژ زهک در راستای بهبود کیفیت و کمیت آب شرب تمامی روستاهای دشت سیستان با لوله 1400 میلی‌متری به طول 9 کیلومتر اجرا شده است.

این مقام مسئول با بیان این که با یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی امکان اتصال به تأسیسات پمپاژ شهرهای سیستان میسر شد، افزود: با این اقدام علاوه بر تسریع در پیشرفت کار از احداث تاسیسات مشابه جلوگیری و به میزان 40 میلیارد تومان صرفه‌جویی اقتصادی شد.

وی گفت: عملیات اتصال شبکه روستایی به تأسیسات شهری در پنج نقطه به منظور استفاده از تأسیسات آبرسانی به شهرهای سیستان نیز در راستای رفع کمبود آب روستاها با پیشرفت ۵۰ درصد در حال انجام است.

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان اضافه کرد: آبرسانی به دهستان سفیدآبه از فاصله ۳۰ کیلومتری روستا با اجرای خطوط انتقال و احداث یک واحد آب شیرین‌کن به ظرفیت ۵۰۰ متر مکعب در شبانه‌روز با پیشرفت ۲۵ درصد از دیگر پروژه‌های در دست اجرای شمال استان است.
  • خبرنگار:نازنین کاوه بیرجندی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر