کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/08/21 15:30

طرح جامع فاضلاب اهواز و کارون آغاز به‌کار کرد

مدیرعامل آبفای خوزستان از آغاز عملیات اجرایی طرح فاضلاب شهرستانه‌ای اهواز و کارون با مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "صادق حقیقی‌پور" در آیین کلنگ‌زنی طرح جامع فاضلاب اهواز و شهرستان کارون اظهار کرد: با عنایت ویژه مقام معظم رهبری به استان خوزستان و پیگیری‌های رئیس جمهور مصوب شد تا ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه به اجرا و توسعه شبکه فاضلاب شهر اهواز و کارون تخصیص داده شود.

وی افزود: در همین راستا در سال اول ۵۰ میلیون یورو از این مبلغ مجوز تخصیص گرفته و انشالله با تلاش و کاری که در حال انجام است ۵۰ میلیون یورو دوم نیز اخذ شود.

مدیرعامل آبفای خوزستان با اشاره به اینکه در ۲۵ نقطه از شرق و غرب اهواز فاضلاب به کارون وارد می‌شود، افزود: خوشبختانه اجرای این طرح مهم یکی از اهداف را که جلوگیری از ورود فاضلاب به این رودخانه است محقق خواهد کرد و حداقل در فاز اول، ورود فاضلاب به رودخانه کارون به نصف کاهش می‌یابد.

حقیقی‌پور در رابطه با اجرای کلکتورهای اهواز بیان کرد: به دلیل اینکه این کلکتورها ناقص اجرا شده است، ما شاهد این هستیم که علی‌رغم پیش‌بینی ۷۰ ایستگاه پمپاژ در اهواز، در حال حاضر حدود ۱۸۶ منهول پمپ و ایستگاه فاضلاب داریم که با اجرای کلکتورها این منهول پمپ‌ها به میزان زیاد کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: بیشترین علت نارضایتی مردم ما به علت خرابی و عملکرد نادرست منهول پمپ‌ها است که با اجرای کلکتورها که بخش مهم، هزینه‌بر و زمان‌بری است ان‌شاءالله بتوانیم ۸۰ منهول پمپ را در شهر اهواز کاهش دهیم و این بدین معناست که رضایتمندی را در ۸۰ نقطه شهر به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل آبفای خوزستان با اشاره به نبود شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی گفت: این کمبود، در ایام بارندگی مشکلات زیادی را برای استان و به ویژه اهواز ایجاد می‌کند که با توجه به اهدافی که در این طرح کارگذاری شده با ۱۰ ایستگاه پمپاژ اصلی و مادر شهر اهواز و افزایش و بهسازی که ایجاد شده قطعا نقش بسیار مهمی را در دفع آب‌های سطحی خواهد داشت.

حقیقی‌پور ضمن تشریح مشکلات شهرستان کارون عنوان کرد: یکی از اولویت‌های این پروژه اجرای ۱۵ کیلومتر کلکتور و ۷ ایستگاه پمپاژ بزرگ در شهرستان کارون است که قطعا اثربخشی ویژه‌ای خواهد داشت و شاهد پیشرفت و تحول در این شهرستان خواهیم بود.

حقیقی‌پور گفت: روز گذشته ۳ مصوبه مهم از سازمان برنامه و بودجه کشور برای شهرهای آبادان، خرمشهر و مسجدسلیمان و با ارزش حدود ۷۵۰ میلیارد تومان در راستای توسعه فاضلاب در آن مناطق گرفتیم تا ان‌شاءالله در کنار اهواز و کارون شاهد پیشرفت چشمگیر خدمات‌رسانی در آن مناطق نیز باشیم.

این گزارش می‌افزاید، شرکت آب و فاضلاب خوزستان برای انجام عملیات اجرایی طرح فاضلاب شهرستان‌های اهواز و کارون با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
  • خبرنگار:امیر رضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر