کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/08/21 09:33
معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری آبفای کشور در گفت‌وگو با پاون خبر داد:

اجرای 289 پروژه آب و فاضلاب در کشور پس از طرح یکپارچه‌سازی شرکت‌های آبفای شهری و روستایی

معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری آبفای کشور از اجرای 289 پروژه آب و فاضلاب در سطح کشور پس از آغاز طرح یکپارچه‌سازی شرکت‌های آبفای شهری و روستایی با استفاده از پتانسیل‌های موجود و بدون احداث تاسيسات جديد در فرصت چند ماهه اخير خبر داد.

"حمیدرضا کشفی" در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در خصوص دستاورد‍‌های طرح یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی اظهار کرد: بر اساس بررسی‌‌ها و آمار موجود، در پی یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب و تاکنون در سطح کشور با بهره‌گیری از پتانسیل‌های موجود تاکنون بیش از چهار هزار 784 لیتر بر ثانیه (معادل 150 میلیون متر مکعب در سال) براي جمعيتي بالغ بر یک میلیون و 734 هزار نفر تامين شده است.
معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری آبفای کشور با اشاره به اقدامات انجام شده از این طرح یادآور شد: در راستای پیاده‌سازی این طرح اقداماتی شامل تشکیل کارگروه های تخصصی، برگزاری جلسات فوق‌العاده مجامع عمومی، تعیین تکلیف نیروی انسانی و تعیین تکلیف سهام، اموال و دارایی‌ها انجام شده است.
وی افزود: همچنین انتقال ردیف‌های اعتباری و طرح‌های شرکت های آب و فاضاب روستایی، انتخاب مدیران عامل شرکت‌های آب و فاضاب استانی، تهیه و ابلاغ چارت سازمانی شرکت‌های آب و فاضلاب استانی از دیگر اقدامات اجرا شده برای پیاده‌سازی این طرح یکپارچه‌‌سازی است.
کشفی افزایش پتانسیل شرکت‌های آبفا را برای اجرای طرح‌های آبرسانی روستایی از اهداف مهم این طرح دانست و خاطرنشان کرد: يکي از مهمترين مزيت‌هاي يکپارچه‌سازي شرکت‌هاي آبفاي شهري و روستايي، به اشتراک‌گذاري و استفاده حداکثري از تاسيسات و تجهيزات آبرساني موجود، براي آبرساني به مناطق مجاور اين تاسيسات )خصوصا روستاها( است که تا پيش از فرايند تجميع شرکت‌ها به دليل تفکيک جغرافيايي حوزه ماموريت هر يک از دو شرکت، عملا امکان استفاده بهينه و حداکثري از اين امکانات ميسر نبود.
معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری آبفای کشور با اشاره به تاریچه این طرح یادآور شد: ايده يکپارچه‌سازي شرکت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي در استان‌ها با هدف سازماندهي بهتر سازمان اداري بخش آب و فاضلاب، سرعت دادن به برنامه‌هاي آبرسانی روستایی، استفاده بهتر از امکانات موجود و منابع انسانی، ظرفیت‌های تخصصی و منابع مالی و نهايتا ارتقاي کيفيت خدمات قابل ارائه به مردم از سال‌ها پيش مطرح شده و فراز و فرودهاي بسياري يافته بود.
وی افزود: هیئت وزیران نهايتاً در جلسه 6 آذر 1398 به وزارت نيرو اجازه داد مطابق قوانین و مقررات و پس از تصویب مجامع عمومی شرکت‌های ذی‌ربط، اين مهم را به سرانجام برساند که با این مصوبه بلافاصله اقدامات لازم به‌منظور یکپارچه‌سازی دو شرکت آب و فاضاب استانی روستایی و شهری بر اساس برنامه زمان‌بندي آغاز شد.
  • خبرنگار:امیر رضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر