کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/08/07 10:45
در قالب طرح "برق امید"؛

32 درصد مشترکان زنجانی از تخفیف 100 درصدی برق برخوردار می‌شوند

یک سوم مشترکان زنجانی در پرداخت قبض برق خود از تخفیف 100 درصدی بهره‌مند می‌شوند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، طرح "برق اميد" در کنار ساير طرح‌هاي تشويقي در جهت اصلاح الگوي مصرف و تغيير نگرش مصرف کنندگان برق، به جهت ايجاد انگيزه و تشويق مشترکان خانگي از آبان ماه سال جاري، اجرايي می‌شود.
بر پایه آمارهای موجود در استان زنجان از 343 هزار مشترک خانگي حدود 110 هزار مشترک (32 درصد)، به تفکيک 27 درصد شهري (63 هزار مشترک) و 40 درصد روستايي (46 هزار مشترک) جزو کم مصرف‌ها بوده که در شهرها و روستاها پراکنده هستند.
لازم به ذکر است 7.4 درصد گروه مشترکان کم مصرف خانگي، مخصوص سکونتگاه‌هاي غير دائم  و فصلي است که طرح برق اميد شامل اين گروه مصرفي نمي‌شود.
درخصوص ساير مشترکان استان زنجان، گروه مشترکان خوش مصرف، 60 درصد کل مشترکان را شامل می‌شود و با اینکه تنها 8 درصد مشترکان برق استان جزو گروه پرمصرف هستند، مصرف ماهانه این گروه 10 برابر گروه کم مصرف و 2.4 برابر گروه خوش مصرف است.
با اشاره به این که مصرف ماهانه کل مشترکان خانگي استان زنجان 152 کيلووات ساعت است، مشترکان خانگي با رعايت راهکارهاي ساده مديريت مصرف برق مي‌توانند با کاهش ميزان مصرف خود در فصل تابستان، به کمتر از 100 کيلووات ساعت و در فصل‌هاي ديگر، به کمتر از 80 کيلووات ساعت در ماه، به گروه مشترکان کم‌مصرف بپيوندند.
درباره منافع طرح برق امید می‌توان به جنبه‌های اقتصادی، فرهنگ‌‌سازی مدیریت مصرف و تاثیر مثبت محیط زیستی اشاره کرد.
مشترکان کم مصرف علاوه بر عدم پرداخت هزینه برق مصرفی خود، با صرفه‌جویی انرژی به بخش‌های مولد صنعت، تولید و کشاورزی منطقه کمک بسزایی می‌کنند.
با توجه به این که طرح برق امید طرحی برد- برد برای مردم و دولت است، ضمن حفظ سهم آیندگان از انرژی کشور و کاهش آلاینده‌های محیط زیست، می‌توان از محل کاهش مصرف در بخش‌های صنعتی، تولیدی، کشاورزی و سرمایه گذاری در بخش‌های ضروری کشور بهره برد.
گفتنی است تمامی مشترکان خانگي مي‌توانند براي دريافت اطلاعات بيشتر به سايت برق اميد www.bargh-omid.ir مراجعه و یا با بهره‌گیری از اپليکيشن موبايلي برق من که قابل دانلود از سايت برق اميد و کافه بازار است، از جایگاه فعلی مصرف خود مطلع شوند.
  • خبرنگار:علی زرگری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر