کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/07/27 08:01
مديرعامل آب منطقه‌ای سيستان و بلوچستان:

75 درصد مخازن سدهاي سيستان و بلوچستان آبگيري شده است

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي سيستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر 75 درصد مخازن سدهاي استان آبگيري شده كه نسبت به سال آبي گذشته دو درصد كاهش داشته است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد دلمرادي" اظهار داشت: ظرفيت ذخيره‌سازي سدهاي مخزني در دست بهره‌برداري سيستان و بلوچستان حدود دو ميليارد متر مكعب است كه با اتمام 11 سد در دست مطالعه و همچنين ٤ سد در دست اجرا، ظرفيت ذخيره سازی سدهاي استان به بيش از 3.5 ميليارد مترمكعب افزايش خواهد يافت.
دلمرادي، سدهاي در دست بهره‌برداري استان را 27 سد عنوان كرد و گفت: از اين تعداد 7 سد مخزني، 15 سد تغذيه‌اي و 5 سد انحرافي است.
وي افزود: در حال حاضر 4 سد مخزني شامل سد كهير در چابهار، سد شهري‌كور در مهرستان، سد ماشكيد سفلي در سراوان و سد گوهركوه در شهرستان خاش در دست اجرا است.
دلمرادي در ادامه گفت: در حالي كه متوسط بارندگی كشوري 250 ميلي‌متر است، متوسط بارندگي در سيستان و بلوچستان 103 ميلي‌متر بوده که اغلب اين بارندگي‌ها با شدت زياد و مدت كم باعث خسارت‌هاي زيادي شده و از کنترل خارج مي‌شود.
مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي سيستان و بلوچستان اضافه كرد: اين شركت همچنين 2 طرح تامين آب در مجموع به طول 121 كيلومتر در شهرهاي زاهدان و سوران و 8 طرح شبكه آبياري و زهكشي را در سطح استان در دست اجرا دارد.
وي در پايان افزود: در بخش سواحل و رودخانه‌ها نیز، پروژه‌های كنترل و مهار سيلاب، مطالعات تعيين حريم و بستر رودخانه‌هاي استان و پروژه‌هاي توسعه‌اي در راستاي جهش توليد در دستور كار است.
  • خبرنگار:احمدعلي درگي
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر