کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/07/23 13:05
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین خبر داد:

ثبات سطح آب زیرزمینی دشت قزوین نسبت به سال گذشته

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین از ثبات سطح آب زیرزمینی دشت ۵۰۰ هزار هکتاری قزوین نسبت به سال گذشته خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "یدالله ملکی" با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت پروژه‌های اجرایی اظهار کرد: تامین آب شرب از سد طالقان یکی از بزرگترین پروژه‌های آبی کشور و یکی از پروژه‌های بزرگ عمرانی استان است که اجرای تصفیه‌خانه آن از طریق قرارداد BOT به پیمانکار واگذار شده و با پیگیری‌های به عمل آمده امیدواریم فاز اول این تصفیه خانه در تابستان سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی همچنین با اشاره به پروژه خط انتقال آب نیز افزود: برای قطع وابستگی این پروژه به منابع مالی دولت اقدامات مناسبی صورت گرفته و امیدواریم ظرف یکی دو ماه آینده سرمایه گذار این پروژه از طریق مناقصه تعیین شود تا شاهد تسریع در روند اجرای این پروژه باشیم.

ملکی در ادامه با اشاره به وضعیت پساب شهرک‌های صنعتی استان بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مطالعات طرح ساماندهی پساب شهرک‌های صنعتی استان در شرکت آغاز و در حال حاضر نیز بیش از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بر اساس این مطالعات قرار است پروژه‌ای با هدف جذب سرمایه گذار تعریف شود تا پساب شهرک‌های صنعتی البرز، لیا و کاسپین به تالاب الله آباد منتقل تا با احیای این تالاب، فرصت‌های اشتغال‌زایی از طریق تعریف پروژه‌های گردشگری در این منطقه نیز ایجاد شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به اقدامات این شرکت در راستای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی خاطرنشان کرد: در سال آبی گذشته چیزی حدود ۷۰ میلیون مترمکعب تغذیه مصنوعی در استان صورت پذیرفته و ۳۰۰ حلقه چاه نیز مسدود شده است که این اقدامات در کنار بارندگی‌های مناسب سبب شده تا تغییرات سطح آب زیرزمینی نسبت به سال گذشته به صفر برسد. این اتفاق در دشت ۵۰۰ هزار هکتاری قزوین کار بسیار بزرگی بوده و این مهم برای اولین بار ظرف ۴۰ - ۵۰ سال گذشته روی داده است.
  • خبرنگار:محمد محمدحسینی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر