کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/07/02 11:28
مدیر طرح‌های توسعه منابع شرکت آب منطقه‌ای بوشهر خبر داد:

احداث تونل‌های انحراف آب در پروژه سد دالکی بوشهر

مدیر طرح‌های توسعه منابع شرکت آب منطقه‌ای بوشهر، از احداث تونل‌های انحراف آب به عنوان مهم‌ترین فعالیت پروژه سد دالکی خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "جهانگیر کدخداپور" با اشاره به آخرین جزئیات شرایط موجود در پروژه‌ها، اظهار کرد: احداث تونل‌های انحراف آب به عنوان مهم‌ترین فعالیت پروژه و مسیر بحرانی آن، علاوه بر دشواری‌های اجرایی، به عنوان پیش نیاز برای انجام سایر فعالیت‌ها نیز محسوب می‌شود.
وی افزود: پس از انحراف آب در مرداد سال جاری، فعالیت‌های کارگاه سد دالکی با سرعت دو چندان در حال اجرایی شدن بوده و همه‌ جبهه‌های کاری این طرح، به صورت همزمان در حال فعالیت است.
مدیرطرح‌های توسعه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به برخی از اقدامات در حال انجام در این پروژه گفت: ادامه خاک‌برداری و سنگ‌برداری فرازبند در دو طرف سد و همچنین شروع خاکریزی بخشی فرازبند، از مهم ترین اقدامات در حال انجام جهت تکمیل سیستم انحراف آب این سد است.
کدخداپور اضافه کرد: حمل و دپوی مصالح مورد نیاز برای خاک‌ریزی پوسته و هسته فرازبند، تکمیل لاینینگ تونل شماره 2 با استفاده از 2 قالب 11 متری و ادامه خاک‌برداری مسیر سرریز سد، از دیگر فعالیت‌های اجرایی این پروژه است.
نماینده مجری طرح سد دالکی با مطلوب ارزیابی کردن سرعت پروژه افزود: به منظور تسریع در روند اجرایی و بهره‌وری حداکثر از منابع در دسترس، ماشین‌آلات (شامل کامیون، بیل مکانیکی، غلتک، تانکر آب‌پاش و ...) و نیروی انسانی فعال در این پروژه  افزایش یافته و همچنین مصالح مورد نیاز برای ادامه احداث پروژه، تهیه شده است.
کدخداپور تصریح کرد: به‌رغم موانع مالی موجود، این پروژه در سه شیفت فعال و به صورت شبانه‌روزی در حال طی کردن مراحل اجرایی خود است و در صورت تخصیص اعتبار، طبق برنامه زمانبندی به آبگیری و بهره برداری خواهد رسید.
این گزارش می‌افزاید، سیستم انحراف آب سد دالکی شامل دو رشته تونل به طول مجموعاً 1500 متر و یک فرازبند به ارتفاع 60 متر است. این سد روی رودخانه دالکی در شهرستان دشتستان در حال ساخت است.
  • خبرنگار:محمدرضا جهانشاهی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر