کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/06/24 12:54
براي عبور موفق از پيك مصرف در تابستان انجام شد؛

ثبت ركورد جابجايي و احياي ترانسفورماتورهاي قدرت در برق منطقه‌اي تهران

با وجود محدوديت‌هاي تحميل شده به صنعت برق كشور طي ساليان گذشته، كارشناسان و متخصصان شركت برق منطقه‌اي تهران به منظور تامين برق مطمئن و پايدار، با اقدام نوآورانه متخصصان امور انتقال نيروي دو تهران و بهره گيري از توان عملياتي بخش خصوصي، توانستند يك ترانسفورماتور قدرت 230.63 کيلوولت كارکرده با عمر بالا را با استفاده از وسایل نقليه سنگين و توسط جرثقيل بارگيري و كشنده بوژي (دستگاهي براي حمل كالاهاي حجيم و سنگين) در مدت زمان يك هفته از قم به تهران جابجا و در پست ازگل واقع در اتوبان ارتش ابتداي بلوار اوشان نصب كنند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، عملیات تست، عیب یابی، دمونتاژ، تعمير و سرويس اساسي ترانسفورماتور، جا به جايي تجهيزات و متعلقات جانبي ترانسفورماتور، عمليات آرماتوربندي، بتن‌ريزي و ساخت پايه‌هاي فلزي، با هزینه ای بالغ بر 860 میلیون تومان در کمتر از سه ماه به طول انجامید که رکوردی جدید در این حوزه محسوب می‌شود.
 
برخورد صاعقه و بروز اتصالي
روند صعودی مصرف برق طی سال‌های گذشته، هزینه زیادی برای سرمایه گذاری در این صنعت به کشور تحمیل کرده که بخش عمده این افزایش مصرف مربوط به فصل تابستان است. با نزديك شدن به این فصل و افزايش مصرف برق به‌ویژه در بازه زماني 15 خرداد لغايت 15 شهريور هر سال، طرح‌هاي بسياري براي عبور از پيك بار در فصل گرما در دستور كار قرار مي‌گيرد. در چنين شرايطي بروز حادثه براي دستگاه‌هاي توليد و انتقال نيروي برق، بحراني جدي پديد مي‌آورد.
روز شنبه 30 فروردين سال جاري با برخورد صاعقه و بروز اتصالي بر روي يكي از خطوط 63 كيلوولت منشعب از پست ازگل، ترانسفورماتور قدرت 230.63 کیلوولت شماره چهار پست ازگل با طول عمر بالا، از مدار شبكه برق خارج شد و دغدغه‌اي جدي در آستانه پيك بار تابستان 99 همزمان با شيوع ويروس كرونا براي تأمين برق مراكز بسيار مهم از جمله بيمارستان‌ها، به وجود آورد.
اين حادثه نیازمند تلاشی برق آسا براي خدمت بود تا با جايگزيني يك ترانسفورماتور دیگر؛ اين مشكل حل شود.

تست‌هاي ضروري و بازديد از داخل ترانسفورماتور حادثه ديده
عمليات با تست‌هاي ضروري و بازديد از داخل ترانسفورماتور حادثه ديده آغاز شد. مشكل اساسي در اين ترانسفورماتور نياز به تعويض و جايگزيني را اثبات كرد. برآورد قيمت براي سفارش ساخت ترانسفورماتور معادل رقم بالاي 20 ميليارد تومان را نشان مي‌داد و همچنين مدت زمان ساخت نيز طولاني بوده و قبل از پيك بار، آماده نمي‌شد، لذا اين گزينه منتفي گرديد.
 
شناسايي ترانسفورماتور راكد وآغاز عمليات دمونتاژ
پس از شناسايي يك دستگاه ترانسفورماتور راكد در امور انتقال قم، عمليات دمونتاژ آغاز و تا 10 ارديبهشت ماه به طول انجامید.
عمليات جا به جايي ترانسفورماتور قدرت
عمليات بعدي، جا به جايي اين ترانسفورماتور سنگين بود، كه به مدت يك هفته به طول انجامید.
جا به جايي ترانسفورماتور آسیب دیده در محل پست تا 20 اردیبهشت پس از اخذ مجوز از وزارت راه و شهر سازي و پليس راه كشور و انجام عملیات جابجایی تجهيزات و متعلقات جانبي، عمليات آرماتوربندي، بتن‌ريزي، ساخت پايه‌هاي فلزي، عمليات انتقال ترانسفورماتور از قم به تهران با مشقت و سختي بسيار تا 27 اردیبهشت ماه انجام شد.
در مقابل درب ورودي پست موانعي مثل چند اصله نهال وجود داشت كه طی انجام مکاتبه و هماهنگي با شهرداري اين نهال‌ها جا به جا و در نهایت مشكل شيب درب ورودی پست برطرف و ترانسفورماتور پس از عبور از وسط بلوار، وارد پست شد.

قرار دادن ترانسفورماتور روي فونداسيون
پس از آن به ترتیب عمليات قرار دادن ترانسفورماتور روي فونداسيون و انتقال تجهيزات و متعلقات جانبي، تعمير و سرويس اساسي و رفع مشكلات داخلي، عمليات مونتاژ و نصب تجهيزات و متعلقات جانبي تا 12 مرداد و انجام سير كوله روغن ترانسفورماتور توسط دستگاه (تصفيه روغن و رطوبت‌زدايي از روغن ترانسفورماتور) انجام، عمليات رفع نشتي روغن از اتصالات، رنگ‌آميزي، انجام تست‌هاي مدارات حفاظتي ، سرويس و شستشو و انجام تست‌هاي نهايي تا مورخ 28 تیر ماه، مرحله به مرحله اجرا شد و خوشبختانه ترانسفورماتور جايگزين در نهايت روز 29 تير سال جاري و قبل از اوج مصرف، برق‌دار شد تا در مدتي كوتاه اين مشكل برطرف و تلاش بي‌وقفه صنعتگران برق را به نمايش بگذارد.
  • خبرنگار:مهدی خانمیرزایی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر