کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/06/05 14:33

خطوط جمع‌آوری انتقال آب از چاه‌های شمال زاهدان به سایت آب‌شیرین‌کن افتتاح شد

خطوط جمع‌آوری انتقال آب از چاه‌های شمال زاهدان به سایت آب‌شیرین‌کن در پنجمین روز از هفته دولت به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، قائم مقام مدیرعامل آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان در خصوص پروژه مذکور گفت: این پروژه با هزینه ای بالغ بر 160 میلیارد ریال و 8 ماه کار شبانه روزی با اجرای حدود 10 کیلومتر خط انتقال و جنس چدن از ابتدای ورودی شهر زاهدان (میدان امام خمینی «ره») وظیفه جمع آوری و انتقال آب از پنج حلقه چاه را به سایت آبشیرین کن دارد که با وارد مدار شدن این خط، دبی آب شهر زاهدان 170 لیتر برثانیه افزایش می یابد که جمعیتی بالغ بر20 هزار نفر از این طرح، بهره مند و مشکل کم آبی بخشی از مشترکان شهر زاهدان برطرف می‌شود. 
رضا لکزایی با اشاره به منابع تأمین آب شهر زاهدان گفت: یکی از منابع تأمین آب از محل آب‌های نامتعارف است، در این راستا حدود 200 لیتر در ثانیه از آب‌های چاه جمع‌آوری می‌گردد که طی پروسه انتقال و ورود به تصفیه خانه در اختیار مردم قرار می‌گیرد و مقرر شده است با نصب دستگاه‌ها و طی کردن دوره آزمایشی آن با پیش بینی جمعا دوماهه، نتایج آن به صورت رسمی مجدد به مردم اعلام شود.
وی یکی از نقاط برجسته این طرح را جبران بخشی از کمبود تأمین آب در مواقع بحرانی اعلام کرد و افزود: با توجه به اینکه آب شهر زاهدان از دوردست و از منطقه سیستان تأمین می‌‍‌شود در صورت بروز مشکل یا حادثه از طریق سامانه پدافندی که در اختیار داریم می‌توانیم بخشی از معضل احتمالی را حل کنیم.
وی ادامه داد: منبع دیگر آب با 27 هزار و 500 مترمکعب بر ثانیه معادل 450 لیتر در شبانه روز از طریق آب شیرین کن تأمین می‌شود.
قائم مقام مدیرعامل آب و فاضلاب استان منبع سوم آب را تأمین آب شور دانست و گفت: 25 هزار مشترک در زاهدان از آب شور استفاده می‌کنند که 1000 لیتربرثانیه را از سیستان وارد کرده و در مجموع حدود 17 هزار لیتر برثانیه تولید داشته و سالیانه 5000 انشعاب جدید داریم.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 158 هزار مشترک را تحت پوشش شبکه آب‌ قرار داده ایم و این 200 لیتردرثانیه تنها می‌تواند بخشی از کمبود آب را جبران کند و ما همچنان 500 مترمکعب کمبود آب را خواهیم داشت و تنها راه حل آن اجرای خط دوم از منطقه سیستان به شهر زاهدان است.
  • خبرنگار:میثم سلیمانی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر