کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/05/15 11:35
در 4 ماهه امسال محقق شد؛

افزایش 5 درصدی تولید انرژی خالص در نیروگاه شهید رجایی قزوین

تولید انرژی خالص نیروگاه شهید رجایی در چهار ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال 98، به میزان پنج درصد رشد داشته است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بررسی وضعیت آماری شاخص‌های تولید نیروگاه از ابتدای امسال تا پایان تیرماه و مقایسه آن با همین مدت در سال گذشته، نشان از بهبود قابل ملاحظه این شاخص‌ها در سال جاری دارد.
بررسی شاخص‌ها در چهار ماهه امسال نشان می‌دهد، تولید انرژی خالص در واحدهای سیزده‌گانه به میزان 4 میلیارد و 76 میلیون و 118 هزار کیلووات ساعت بوده که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته، پنج درصد افزایش یافته است.
توجه به ملاحظات زیست محیطی برای کمک به حفظ منابع طبیعی، اقدامات اصلاحی در چرخه آب و بخار را در نیروگاه به دنبال داشته است که موجب کاهش قابل توجه مصرف آب در چندسال گذشته شده است؛ به‌طوری که از ابتدای سال جاری تا پایان تیر امسال، به ازای هر مگاوات ساعت تولید انرژی، 87.2 لیتر آب مصرف شده است؛ در حالی که این رقم در مدت مشابه سال 98، حدود 88.4 دهم لیتر به ازای هر مگاوات ساعت بوده است.
بنا بر این گزارش، انجام به موقع فعالیت‌های تعمیراتی، رعایت استانداردهای بهره برداری و استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای کمک به بهبود بهره وری، به همراه شناسایی نقاط هدررفت آب و بهره گیری از روش‌های رفع نشتی از آن، بهینه سازی فن‌های سیستم خنک کاری کمکی واحدهای بخاری و اصلاح مسیر چرخه مصرف آب در برج‌های خنک کننده اصلی، از دلایل بهبود شاخص‌های عمده تولید در نیروگاه است.
نیروگاه شهید رجایی دارای 6 واحد گازی، 3 واحد بخاری سیکل ترکیبی و 4 واحد بخاری است که در مجموع، با توان نامی 2040 مگاوات، برق مورد نیاز 4.5 درصد از مصرف کنندگان این انرژی را در کشور تامین می‌کند.
  • خبرنگار:مهرداد رشتاک
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر