کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/05/15 11:06
برای نخستین بار در کشور در حال اجراست؛

اجرای دومین تونل بلند انتقال فاضلاب تهران به‌صورت مکانیزه

مدیر امور نظارت بر خطوط انتقال و تونل شرکت فاضلاب تهران گفت: دومین تونل بلند انتقال فاضلاب تهران با هدف جمع‌آوری فاضلاب مناطق مرکزی و غرب تهران به طول تقریبی ۱۲ کیلومتر در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "داود سعادت‌لطفی" با اعلام این خبر افزود: تونل فاضلاب‌رو غرب با ظرفیت عبوری ۱۷ مترمکعب در ثانیه، جمعیتی معادل سه میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از جمعیت شهر تهران را زیر پوشش خدمات طرح فاضلاب تهران قرار می‌دهد.

او گفت: این تونل با قطر داخلی سه متر از مسیر ۳۰‌ متری ‌جی، بزرگ‌راه آیت‌الله سعیدی، خیابان زرند و بهار، بزرگ‌راه آزادگان عبور می‌کند و به تصفیه‌خانه فاضلاب فیروزبهرام منتهی می‌شود.

به گفته مدیر امور نظارت بر خطوط انتقال و تونل شرکت فاضلاب تهران، این تونل به صورت مکانیزه EPB_TBM (ماشین حفاری تمام مقطع تونل از نوع متعادل‌کننده فشار زمین) با اجرای پوشش محافظتی در برابر گاز H۲S به روش HDPE ( پلی‌اتیلن با دانسیته بالا) برای نخستین بار در کشور توسط شرکت فاضلاب تهران اجرا شده است.

او ادامه داد: پروژه تونل فاضلاب‌رو غرب با مبلغ اولیه ۴۸ میلیارد ریال و با به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌های شرکت فاضلاب تهران در حال حاضر ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و انتظار می‌رود در دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد.

  • خبرنگار:رویا مرادی زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر