کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/05/12 09:55
وزیر نیرو در برنامه زنده تلویزیونی "نگاه یک":/ (بخش سوم و پاياني)

لايروبي رودخانه‌ها و مهندسي رودخانه در اولويت برنامه‌هاي وزارت نيرو/ مشكل آب غيزانيه تا پايان تابستان به‌طور جدي برطرف می‌شود/ هدف ما دسترسي كامل مناطق روستايي به آب شرب سالم پايدار همانند مناطق شهري است

وزير نيرو وضعيت بارش‌هاي امسال در كشور را مناسب خواند و با توجه به ضرورت پيش‌بيني تمهيدات ويژه براي كنترل سيلاب‌هاي احتمالي آتي گفت: آنچه مهم است اين كه بايد در سال‌هاي تر هم ظرفيت‌هاي لازم براي نگهداشت سيلاب‌ها را فراهم و رودخانه‌ها را لايروبي و مهندسي رودخانه كنيم.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» شنبه شب در گفت‌و‌گوي ويژه «نگاه يك» سيما درباره وضعيت بارش‌ها اظهار داشت: امسال در سال آبي 99-98 شرايط خوبي حاكم بود و حدود 311 ميلي‌متر بارندگي داشتيم كه نسبت به متوسط 50 ساله 28 درصد بيشتر است، اما نسبت به سال قبل كه سال تري بود حدود 8 درصد كمتر بوده است.
وي افزود: همانگونه كه دو سال پياپي خشكسالي به معناي ورود كشور به خشكسالي نيست دو سال پياپي ترسالي هم به معناي ورود كشور به دوره ترسالي نيست.
اردكانيان ادامه داد: به سمت مصرف بهينه آب رفته و كشت‌هاي گلخانه‌اي و كم آب‌بر توسعه يابد كه انجام چنين تمهيداتي در سال‌هاي تر و استفاده از فاضلاب تصفيه شده در فضاي سبز و صنعت باعث مي‌شود كه جامعه ايمني در مقابله با ورود به دوره خشكسالي داشته باشيم.
وزیر نیرو درباره تمهيدات وزارت نيرو براي مقابله با سيلاب‌ها با توجه به پيشينه سيلاب‌ها در يكي دو سال اخير هم گفت: يكي از برنامه‌ها بحث مهندسي رودخانه‌ها و آزادسازي حريم و بستر آنهاست كه با همكاري سازمان ثبت اسناد كشور و دستگاه قضايي در استان‌هاي مختلف كارهاي فوق العاده‌اي در حال انجام است و هزاران هكتار از حريم و بستر رودخانه‌ها آزاد شده است. امسال در بودجه 1400 رقم قابل توجهي را با كمك نمايندگان و دولت براي اين كار در نظر خواهيم گرفت، اما مخازن سدها هم بر اساس مطالعات بايد با رعايت جنبه‌هاي زيست محيطي و اقتصادي طراحي و ساخته شود.
 
افتتاح 18 سد در سال جاري
اردكانيان با اشاره به برنامه وزارت نيرو اعم از بهره‌برداري و افتتاح در مجموع 18 سد در سال جاري همچنين گفت: از جمله پروژه‌ها، پروژه‌هاي مرزي ماست كه سرمايه‌گذاري قابل توجهي را براي توسعه منابع آب و خاك مرزي كشور در 12 استان مرزي بويژه در سال‌هاي اخير با عنايات رهبري و اجازاتي كه براي استفاده از منابع صندوق توسعه ملي دادند انجام شده است.
وي افزود: تا پايان دولت تعداد سدهاي مرزي در مدار بهره برداري به 73 سد در استان‌هاي مرزي خواهد رسيد و اين بدان معناست كه ظرفيت آب تنظيم شده اين مناطق با توجه به دو برابر شدن جمعيت اينها حدود 12 برابر خواهد بود.
وزیر نیرو ادامه داد: در كشور 20 ميليون و 500 هزار نفر در حدود 60 هزار روستا سكونت دارند كه مسئله 90 درصد اين جمعيت از حيث بهره‌مندي از آب شرب سالم و بهداشتي پايدار برطرف شده است. از اين تعداد، 20 ميليون و 200 هزار نفر در 39 هزار روستاي بالاي 20 خانوار هستند كه حدود 17 ميليون نفر آنها زير پوشش هستند و آنهايي كه تحت پوشش نيستند به اين معنا نيست كه به آب دسترسي ندارند، بلكه اينها هم مانند مناطق شهري بايد از آب به صورت 24 ساعته بهره‌مند باشند.
 
هدف ما دسترسي كامل مناطق روستايي به آب شرب سالم پايدار همانند مناطق شهري است
وزير نيرو افزود: هدف ما دسترسي كامل مناطق روستايي به آب شرب سالم و بهداشتي همانند مناطق شهري است. قبل از دولت حدود يك ميليون روستايي به شبكه آب پايدار دسترسي داشتند كه تاكنون 7 ميليون و 700 هزار نفر به اين تعداد اضافه شده‌اند كه اين رقم تا پايان دولت به حدود 9.5 ميليون نفر خواهد رسيد.
 
مشكل آب غيزانيه تا پايان تابستان به‌طور جدي برطرف می‌شود
اردكانيان درباره حل مشكل آب غيزانيه در استان خوزستان هم گفت: بخشي از مشكلات غيزانيه هم رفع شده و تا پايان تابستان مشكل اين منطقه به‌طور جدي برطرف خواهد شد.
 
تلاش براي حل مشكل آب تبريز
اردكانيان همچنين درباره مشكل آب در تبريز هم گفت: از فروردين امسال به اين سمت به دليل شرايط كرونايي بين 7 تا 40 درصد در مقايسه با سال قبل افزايش مصرف آب داشتيم و تبريز جزو شهرهاي با مصرف بالا بود كه مشكل آن در حال حل شدن است. همكاران من روزهاي پنجشنبه و جمعه در منطقه بودند و با مسئولان محلي و مقامات محلي تماس‌هايي داشتند كه منابع ملي براي سرعت دادن به يك پروژه در حال اجرا فراهم شده و در روزهاي آينده رفع دغدغه خواهد شد.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر