کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/05/07 09:51

100 هکتار از بستر رودخانه‌های مازندران رفع‌تصرف شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران از رفع‌تصرف 100 هکتار از بستر رودخانه‌های مازندران پس از سیل سال 98 خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدابراهیم یخکشی" با بیان اینکه سیلاب اواخر سال 97 و اوایل سال 98 سبب شد تا آزادسازی بستر به عنوان بخشی از مطالبات مردم شود، گفت: خوشبختانه شورای حفظ حقوق بیت المال استان در این بخش ورود کرده که نتایج این همکاری منجر شد تا آب منطقه ای مازندران طی سال گذشته حدود 100 هکتار از بستر رودخانه‌ها را که در تصرف افراد بوده رفع‌تصرف کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به اینکه به منظور صیانت و حفاظت از رودخانه‌های استان حدود 300 کیلومتر از رودخانه‌ها ساماندهی و لایروبی شده است، گفت: جهت صدور سند برای حریم و بستر رودخانه‌ها نقشه 100 کیلومتر از بستر نهایی و به اداره ثبت استان ارسال شد؛ ضمن آنکه در این مدت نقشه بستر و حریم رودخانه‌ها و تالاب‌ها به طول 200 کیلومتر تهیه شده است.

وی در ادامه بیان داشت: در این مدت جهت صیانت و حفظ رودخانه‌های استان 632 مورد اخطار، 252 مورد پرونده برای متخلفان تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع شد که از این تعداد پرونده تاکنون تعداد 156 مورد منجر به صدور آرای قضایی شده و مابقی در دست رسیدگی است.

یخکشی در ادامه به تشریح برنامه صیانت از منابع آب زیرزمینی اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال 98 تاکنون حدود 1750 مورد از چاه‌های فاقد پروانه تعیین تکلیف و به همین میزان نیز اصلاح و تعدیل پروانه‌ها انجام شده است.

وی همچنین از انسداد 200 مورد چاه غیرمجاز با همکاری دستگاه قضایی و انتظامی در این مدت خبر داد و یادآور شد: جهت صیانت از منابع آب زیرزمینی 70 مورد چاه عمیق و نیمه عمیق استان مجهز به کنتور هوشمند شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران در پایان خاطرنشان کرد: صیانت و حفاظت از رودخانه‌ها و منابع آب زیرزمینی امری حیاتی بوده که نیازمند همکاری بخش‌های مختلف استان و به‌ویژه مردم است.

  • خبرنگار:امرالله براري
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر