کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/05/07 09:33

ثبت 33 فروچاله در ابرکوه یزد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به ثبت 33 مورد فروچاله در ابرکوه، گفت: افزایش عمق چاه‌های کشاورزی، نشست زمین و پیدایش فروچاله‌ها نشانه‌هایی از مرگ آبخوان‌هاست.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «جواد منصوری» در سی و دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب و هفدهمین جلسه شورای هماهنگی دشت پایلوت شهرستان ابرکوه که با حضور فرماندار و جمعی از مسئولان این شهرستان برگزار شد، با اشاره به اینکه برداشت بی‌رویه منابع آب منجر به کاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی شده است، خاطرنشان کرد: از مجموع 609 دشتی که در کشور داریم، 409 دشت آن ممنوعه اعلام شده و همچنان نیز درحال افزایش است.
وی با بیان این که یزد 19 دشت دارد که به تازگی دو دشت دیگر نیز ممنوعه بحرانی اعلام شدند، گفت: پس از دشت یزد- اردکان که درحال حاضر 700 هزار نفر از آب آن بهره‌مند می‌شوند، دشت ابرکوه با بیشترین برداشت و کسری مخزن مواجه است.
منصوری همچنین به افزایش تعداد فروچاله‌ها در شهرستان ابرکوه اشاره و تصریح کرد: با توجه به برداشت بی‌رویه آب و شرایط منابع آبی تعداد فروچاله‌ها در این شهرستان به 33 مورد رسیده است .
وی یاد آور شد: افزایش عمق چاه‌های کشاورزی، کاهش کیفیت آب، نشست زمین و پیدایش فروچاله‌ها، نشانه‌هایی از نابودی آبخوان‌ها هستند که باید مورد توجه ویژه قرار گیرند.
  • خبرنگار:لیلا احمدی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر