کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/05/06 11:56

بومی‌سازی فناوری ساخت کیت‌های سنجش COD در آزمایشگاه تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران

شرکت فاضلاب تهران با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد دانش فنی تولید کیت‌های سنجش میزان آلودگی فاضلاب ورودی و پساب خروجی (COD) را بومی‌سازی کند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "بهنام قاسمی" سرپرست دفتر کنترل کیفی و آزمایشگاه‌های فاضلاب شرکت فاضلاب تهران با اعلام این خبر گفت: یکی از مهم‌ترین آزمایش‌های سنجش میزان آلودگی فاضلاب ورودی و پساب خروجی در تصفیه‌خانه‌ها، آزمایش COD است که با توجه به سرعت اندازه‌گیری این آزمایش این مهم در راهبری و کنترل کیفیت پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری، نقش مهمی دارد.

قاسمی افزود: به همین منظور تولید کیت‌های COD که تا سال گذشته وارداتی بود با کمک دانش فنی به صورت کامل در داخل کشور بومی‌سازی و پس از راستی‌آزمایی جایگزین کیت‌های وارداتی شد.

او ادامه داد: این کیت‌ها با یک‌هشتم قیمت نمونه خارجی تولید می‌شود و با توجه به میزان کیت‌های مصرفی آزمایشگاه تصفیه‌خانه جنوب تهران می‌تواند سالانه برای شرکت صرفه‌جویی ارزی داشته باشد.

به گفته سرپرست دفتر کنترل کیفی و آزمایشگاه‌های فاضلاب شرکت فاضلاب تهران، با بومی‌سازی این محصول و ارسال کیت‌های مصرف‌شده به شرکت داخلی تولیدکننده، مشکل امحا و انبارکردن کیت‌های مصرف‌شده در آزمایشگاه‌ها و بازیافت مواد شیمیایی و به دنبال آن آلودگی محیط کار (ایمنی افراد و محیط) نیز در تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران برطرف شده است.

  • خبرنگار:رویا مرادی زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر