کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/05/04 11:44
معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای فارس عنوان کرد:

طراحی و ساخت داخل 90 قطعه در ایستگاه‌های برق فشار قوی استان‌های فارس و بوشهر

معاون بهره برداری شرکت برق منطقه‌ای فارس و بوشهر با بیان اینکه متخصصان این شرکت برای طراحی و ساخت جدا کننده‌ها (سکسیونرها) در ایستگاه‌های برق فشار قوی به توان بالایی دست یافته و در این زمینه بی‌نیاز از سرمایه گذاری و کمک متخصصان خارجی شده‌اند، گفت: امسال طراحي ساخت و تعويض بيش از ۹۰ بازوي كامل جداکننده ۶۶ كيلوولت در استان‌های فارس و بوشهر با موفقیت انجام شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمزه روغنیان" اظهار داشت: تعدادی از ایستگاه‌های امور بهره برداری شمال و غرب، شرق و جنوب استان فارس به‌دلیل فرسودگی زیاد بازوها و کاستی‌های متعدد و افزایش بار، بهره‌برداری از جداکننده‌ها را با مشکل مواجه کرده بود.
وی اضافه کرد: بررسی کارشناسی در این زمینه صورت گرفت و پس از انجام مطالعات دقیق و مستمر بازوی جدیدی توسط کارشناسان مجری طرح و بهینه‌سازی این شرکت طراحی شد که با گذراندن تمامی مراحل آزمایش و انجام محاسبات حرارتی و الکتریکی تعداد ۹۰ بازوی سکسیونر با هزینه‌ای بالغ بر ۷ میلیارد ریال جهت ایستگاه‌های استان فارس و بوشهر نصب و مورد بهره برداری قرار گرفت.
معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای فارس و بوشهر ادامه داد: از مزایای این طرح می‌توان به بومی سازی در جهت ساخت بازوی جداکننده توسط کارشناسان معاونت بهره برداری شرکت برق منطقه ای فارس، بازسازی تجهیزات فرسوده و به‌روزآوری آن، صرفه‌جویی بیش از ۳۵ میلیارد ریالی اشاره کرد.
روغنیان همچنین گفت: تقویت قسمت‌های درگیر بازوی سکسیونر در مقایسه با بازوی قبلی به منظور عبور حتی بیش از جریان نامی از جمله نکات قابل توجه در اجرای این طرح است.
جداکننده‌ها یا سکسیونرها یکی از کالاهای بنیادی در ایستگاه‌های برق فشار بالا به‌شمار می‌روند. کار این جداکننده‌ها در ایستگاه‌های برق فشار قوی، جدا کردن بخش‌های گوناگون دارای ولتاژ است و امکان کار و بستن و بازکردن تجهیزات برروی خطوط  را فراهم می‌سازد.
  • خبرنگار:محسن جوادی آزاد
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر