کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/04/12 11:04

افزایش 7 درصدی مصرف آب در آذربایجان غربی/ رسانه‌ها مردم را به صرفه‌جویی در مصرف آب تشویق کنند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی از افزایش هفت درصدی مصرف آب در استان خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا رضوی" در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آغاز زودهنگام فصل گرم و مهمتر از آن، شیوع ویروس کرونا باعث افزایش میزان مصرف آب در استان شده است.
وی با اشاره به نقش رسانه های گروهی در تنویر افکار عمومی و جریان سازی فرهنگی در جامعه، افزود: رسانه ها و خبرنگاران می‌توانند با اطلاع رسانی از وضعیت منابع تولید و مصرف آب، صرفه جویی و رعایت الگوی مصرف را در جامعه فرهنگ سازی نمایند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر صددرصد جمعیت در شهرهای استان تحت پوشش خدمات آبرسانی قرار دارند، اظهار کرد: برای تامین آب شرب مورد نیاز 662 هزار مشترک در شهرهای استان، پنج هزار کیلومتر شبکه توزیع و 750 کیلومتر خط انتقال در مدار بهره برداری قرار دارند.  
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی منابع تامین آب درشهرهای استان از منابع زیرزمینی را 51 درصد و در روستاها را 99 درصد اعلام کرد.
وی با بیان اینکه از نظر مخازن ذخیره آب در استان، از استاندار تعریف شده عقب هستیم، اظهار داشت: هم در بخش آب شرب شهری و هم در آب شرب روستایی نیاز به توسعه و ظرفیت سازی مخازن  ذخیره آب وجود دارد.
رضوی «پویش هرهفته_الف_ب_ایران» را گام مهم وزارت نیرو برای بهره برداری از طرح های اجرایی در کشور عنوان کرد و اظهار داشت: دراین راستا طرح های مهمی از جمله سامانه تامین آب شرب مهاباد با 630 میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری، سامانه تامین آب و ارتقای کیفی آب پلدشت با 60 میلیارد ریال و سامانه فاضلاب شهرک گلمان ارومیه با 40 میلیارد ریال سرمایه گذاری، افتتاح و به بهره برداری رسیدند.
وی افزود: با تداوم این پویش در سال جاری با عنوان «ساخت و سازها و سازوکارها»، بهره برداری از پروژه  فاخر و ارزنده مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه آغاز خواهد شد.
وی با اعلام اینکه این پروژه برای افق 1420 طراحی و ضمن تامین بهداشت و سلامت مردم در پایین دست تصفیه خانه، تعهد شرکت آب و فاضلاب در راستای احیای دریاچه ارومیه مبنی بر تامین سالانه 51 میلیون متر مکعب پساب استاندارد را نیز محقق خواهد ساخت.
وی پیشرفت فیزیکی این پروژه را بیش از 90 درصد اعلام و اظهار کرد: برای انتقال پساب حاصل از این تصفیه خانه به دریاچه ارومیه، 11 کیلومتر خط انتقال پیش بینی شده که از این میزان تاکنون هشت کیلومتر اجرا شده است.
  • خبرنگار:توحید عباسپور
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر