کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/04/12 10:50

آغاز عملیات اجرایی سد کوچک مخزنی نوده حاجیلر در شهرستان آزادشهر گلستان

عملیات اجرایی سد کوچک مخزنی نوده حاجیلر در شهرستان آزادشهر استان گلستان با حضور مسئولان استانی و محلی آغاز شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدمحسن حسینی" سرپرست شرکت آب منطقه‌ای گلستان، در این مراسم با اشاره به اینکه مصرف آب از لحاظ زمانی به دو شیوه مصارف بهنگام و نابهنگام، تقسیم می‌شود، اظهار کرد: مصارف بهنگام توسط ایستگاه های پمپاژ، شق نهرها، موتور پمپ ها و سدهای انحرافی، در زمانی که آب در رودخانه هست انجام شده و آب را به سمت اراضی کشاورزی منحرف می‌کند، اما مصارف نابهنگام زمانی است که به آب نیاز نیست، در سد ذخیره شده و در زمان نیاز مصرف می‌شود.

حسینی افزود: سدهای بزرگ و سدهای کوچک مخزنی برای مصارف نابهنگام استفاده می‌شود. بر اساس تعریف کمیسیون بین المللی، به سدهایی که حداقل ظرفیت آنها 3 میلیون متر مکعب باشد سدهای بزرگ و کمتر از آن سد کوچک مخزنی اطلاق می‌شود.

وی با بیان اینکه در استان گلستان حدود 300 قطعه سد کوچک مخزنی و آب‌بندان وجود دارد، گفت: 80 قطعه از این سدهای کوچک مخزنی متعلق به وزارت نیرو، تعدادی متعلق به وزارت جهاد کشاورزی و بقیه توسط خود مردم احداث و در حال استفاده است که مصارف شرب دام، کشاورزی، آبزی پروری و ... دارد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای گلستان بیان کرد: یکی از سیاست های آب منطقه ای احداث سدهای کوچک مخزنی است که سد کوچک مخزنی نوده حاجیلر در حوالی این روستا در زمین 7 هکتاری احداث می شود.

وی افزود: 200 هزار متر مکعب آب قابل ذخیره این سد کوچک در فصل غیر زراعی است که در فصل زراعی در اختیار اراضی زراعی قرار خواهد گرفت که قابلیت آبیاری 40 هکتار از اراضی را این ناحیه را دارد.

وی با بیان اینکه تلاش داریم در دهه فجر این سد کوچک مخزنی را با تلاش پیمانکار پروژه یعنی سپاسد افتتاح کنیم، گفت: هیئت امنای این سد می‌توانند مباحث پرورش ماهی و آبزی پروری و گردشگری را نیز داخل همین مجموعه مدیریت کنند که البته هر کدام مجوزهای خاص خود را می‌خواهد.

فرماندار شهرستان آزادشهر نیز در این مراسم گفت: اهالی نوده حاجیلر در این پروژه همکاری خوبی داشتند و مشکلات اجتماعی با کمک اهالی رفع گردید و  امید داریم در دهه فجر افتتاح پروژه را داشته باشیم.

حسینی افزود : اجرای چنین پروژه هایی در مباحث آبی نیاز جدی شهرستان است که توقع است، گسترش چنین پروژه هایی را داشته باشیم.  

کوهساری نماینده مردم آزادشهر و رامیان نیز در این مراسم اظهار کرد: مشکلات اساسی مردم در سطح کشور مورد توجه مجلس است.

وی با بیان اینکه تلاش داریم از صندوق توسعه ملی اعتباری برای حل مشکل آب شرب روستاها وشهرها اختصاص دهیم گفت: شرکت آب منطقه ای با کلنگ زنی این سد کوچک مخزنی برای اهالی این منطقه حسن نیت خود را نشان داد و امید داریم این سد شروع کارهای بزرگ تر شرکت آب منطقه ای برای تامین آب این شهرستان باشد.
  • خبرنگار:زهرا خورشیدکلائی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر