کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/04/11 17:47

برگزاری نشست مجمع نمایندگان استان بوشهر با محوریت بررسی وضعیت آب شرب و کشاورزی

اولین نشست مجمع نمایندگان استان بوشهر با مدیران عامل صنعت آب و آبفا با محوریت بررسی وضعیت آب شرب و کشاورزی برگزار شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی محمدی" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر در این جلسه با اشاره به زیرساخت‌های تامین آب شرب و کشاورزی استان اظهار کرد: اکنون 2 سد رئیسعلی دلواری و تنگ‌ارم در دشتستان وارد مدار بهره‌برداری است که نقش مهمی در تامین آب کشاورزی و شرب مناطق خود دارند.

وی سد رئیسعلی دلواری را  بزرگترین سازه آبی استان بوشهر دانست و بیان کرد: سد رئیسعلی دلواری با حجم مخزن 695 میلیون مترمکعب بر رودخانه شاپور واقع شده است که برای آبیاری 19 هزار و 500 هکتار از اراضی پایین دست و کنترل سیلاب‌های مخرب در فصل بارندگی و تامین آب پایدار کشاورزی اهمیت بسیاری دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر میزان آب ذخیره شده در سد رئیسعلی دلواری را 317 میلیون مترمکعب دانست و افزود: با توجه به بارش باران‌های مطلوب در زمستان گذشته میزان ذخیره آب در سد رئیسعلی دلواری در مقایسه با سال گذشته، افزایش 10 درصدی دارد.

محمدی به سد تنگ‌ارم دشتستان اشاره کرد و افزود: این سد با هدف کنترل سیلاب، تامین آب شرب منطقه و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی به بهره‌برداری رسید و در زمستان گذشته 4 میلیون مترمکعب آبگیری و برای استفاده در بخش شرب در اختیار شرکت آبفای استان قرار داده شد.

وی سد دالکی را بزرگترین پروژه توسعه منابع آب استان عنوان کرد و ادامه داد: این سد با حجم مخزن 270 میلیون مترمکعب و پیشرفت فیزیکی 20 درصد، روند اجرای مطلوبی دارد که امید می‌رود بر اساس برنامه تعیین شده آبگیری شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر سد خاییز تنگستان با حجم مخزن 16 میلیون مترمکعب را مورد اشاره قرار داد و گفت: پیشرفت فیزیکی سد خاییز 46 درصد است که نقش مهمی در تامین آب کشاورزی و شرب شهرستان تنگستان دارد.

محمدی، پیشرفت فیزیکی سد باغان با حجم مخزن 32 میلیون مترمکعب را 30 درصد دانست و خاطرنشان کرد: با تکمیل این سد و خط انتقال آن، شاهد بهبود چشمگیر وضعیت آب شرب و صنعت و کشاورزی منطقه و کاهش اتکا به منابع آب زیرزمینی خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر افزود: خط اتقال 27 کیلومتری این سد، ظرفیت انتقال سالانه 8.2 میلیون مترمکعب آب را دارد.

وی با اشاره به یکی از بزرگترین سدهای در حال ساخت استان در شهرستان دشتی گفت: سد دشت پلنگ نیز با حجم مخزن 150 میلیون مترمکعب در حال ساخت است.

محمدی سد «ارغون کلمه» را یکی از طرح‌های مهم تامین آب آشامیدنی دانست و گفت:  این سد با حجم 1.8 میلیون مترمکعبی دارای 85 درصد پیشرفت فیزیکی است که توانایی ذخیره 400 هزار متر مکعب آب در سال دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر هدف از ساخت سد «ارغون کلمه» را تامین آب شرب دانست و بیان کرد: برای تکمیل این سد به 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

محمدی اجرای طرح خط انتقال آب و مخزن ذخیره در کنار سد ارغون کلمه را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: برای 8 کیلومتر خط انتقال آب و مخزن یک‌هزار مترمکعبی 8 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است.

وی به ساخت دیگر سدها و بندهای ذخیره‌ای در استان بوشهر پرداخت و تصریح کرد: سدهای کوچک و بندهای ذخیره‌ای مانند سد اخند، سد کلاکل و پروژه‌های کنترل سیلاب شبانکاره از دیگر طرح‌های توسعه منابع آب استان بوشهر برای تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی است.

  • خبرنگار:محمدرضا جهانشاهی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر