کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/04/10 09:20
با سرمایه‌گذاری 210 میلیارد تومانی شرکت ذوب آهن اصفهان؛

شبکه و تصفیه‌خانه فاضلاب فولادشهر اصفهان توسعه می‌یابد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری میان شرکت آبفا و ذوب آهن اصفهان گفت: ارتقا و توسعه شبکه و تصفیه‌خانه فاضلاب فولادشهر و ایمان‌شهر با سرمایه‌گذاری شرکت ذوب آهن برای انتقال پساب به آن شرکت تا سال 1400 عملیاتی می‌شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "هاشم امینی" با بیان این مطلب افزود: با سرمایه گذاری 210 میلیارد تومانی شرکت ذوب آهن، 95 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهرهای فولادشهر و ایمان‌شهر اجرا می‌شود و فاز توسعه‌ای تصفیه‌خانه فولادشهر نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در ازای اجرای شبکه فاضلاب در شهرهای فولادشهر و ایمان‌شهر و توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب فولادشهر، پساب این تصفیه‌خانه در یک دوره 20 ساله در اختیار شرکت ذوب آهن قرار می‌گیرد، خاطرنشان ساخت: با انعقاد این قرارداد 125 میلیون مترمکعب پساب طی این دوره، در اختیار شرکت ذوب آهن برای رفع نیاز آبی قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان اظهار کرد: این عملیات در راستای حفاظت و صیانت از محیط زیست انجام می‌شود و در نتیجه آن، معادل همین مقدار، برداشت ذوب آهن اصفهان از آب رودخانه زاینده رود، کاسته می‌شود.
امینی افزود: هم اکنون با سرمایه گذاری شرکت ذوب آهن، واحد 100 هزار نفری تصفیه خانه فاضلاب فولادشهر در حال احداث است که به پیشرفت فیزیکی 50 درصدی رسیده و پیش بینی می شود پروژه انتقال پساب از این تصفیه خانه به شرکت ذوب آهن در سال 1400 کلید بخورد.
وی با اشاره به الحاقی این قرارداد افزود: بر اساس الحاقی قرارداد، با هدف بهره مندی روستاییان از خدمات شبکه فاضلاب در 11 روستای فلاوجان، در ازای 93 کیلومتر اجرای شبکه فاضلاب حدود 46 میلیون مترمکعب پساب طی یک دوره 20 ساله در اختیار شرکت ذوب آهن قرار می گیرد و این پروژه با سرمایه گذاری 91 میلیارد تومانی عملیاتی می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان عنوان کرد: تصفیه خانه فاضلاب فولادشهر در سال 51 با یک واحد 50 هزار نفری به روش تصفیه برکه تثبیت راه اندازی شد و در حال حاضر واحد دوم آن با ظرفیت 100 هزار نفری به روش لجن فعال با حذف ازت و فسفر در دستور کار قرار دارد.
وی اعلام کرد: پیش بینی می شود با بهره برداری از واحد دوم تصفیه خانه فاضلاب فولادشهر 15 هزار مترمکعب پساب در شبانه روز، معادل 180 لیتر در ثانیه تولید و به شرکت ذوب آهن اصفهان منتقل شود، این درحالی‌است که اجرای واحد سوم این  تصفیه‌خانه با همین مشخصات در آینده نزدیک در دستور کار قرار می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان با اشاره به میزان تولید پساب در تصفیه خانه فاضلاب فولادشهر تصریح کرد: در حال حاضر به طور میانگین 170 لیتر در ثانیه، پساب تصفیه خانه فاضلاب فولادشهر تولید می‌شود که حدود 100 لیتر از آن در اختیار شهرداری برای آبیاری فضای سبز قرار می‌گیرد.
  • خبرنگار:سميرا خدري
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر