کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/04/09 12:01
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی عنوان کرد:

مشکل کمبود آب در نقاط مرتفع تبریز حل شد/ افزایش 24.5 درصدی مصرف آب استان در مقایسه با پارسال

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی از حل مشکل افت فشار و کمبود آب در برخی از نقاط مرتفع کلان‌شهر تبریز خبر داد و گفت: با توجه به افزایش ۱۸.۵ درصدی مصرف آب، در بعضی از مناطق این شهر که بیش از 180 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد با افت فشار مواجه خواهیم شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا ایمانلو" در خصوص افت فشار آب در بعضی از مناطق مرتفع کلان‌شهر تبریز با اشاره به تامین آب از تمامی ظرفیت‌های موجود از جمله چاه‌ها، قنوات، سد نهند و طرح آبرسانی زرینه رود که به‌صورت فرا استانی و از 200 کیلومتری تبریز تامین می‌شود، گفت: در روزهای اخیر با توجه به تعمیرات پیش آمده در تصفیه‌خانه آب زرینه‌رود و به تبع آن افت میزان ذخایر آب کلان‌شهر تبریز، در بعضی از نقاط مرتفع شهر با افت فشار و یا کمبود مواجه شده بودیم که اکنون مشکل حل شده و لازم است شهروندان در مصرف بهینه آب دقت بیشتری را بعمل آورند تا دچار قطعی آب نشوند.
وی افزود: با توجه به اینکه منابع آب در کشور ما محدود است و حدود 75 درصد آب شرب شهروندان از منابع سطحی تامین می‌شود، لذا ضروری است از این نعمت الهی به درستی استفاده کنیم.
ایمانلو در ادامه با تاکید بر لزوم صرفه‌جویی 10 تا 15 درصدی مصرف آب توسط مشترکان و رعایت الگوی مصرف، از شهروندان درخواست کرد توصیه‌های شرکت آب و فاضلاب استان را جدی بگیرند تا در خصوص آب مصرفی دچار مشکل نشویم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی اضافه کرد: در ۲ ماه ابتدایی دوران کرونا تا ۳۷ درصد و اکنون ۱۸.۵ درصد افزایش مصرف داریم، بنابراین در بعضی از مناطق که بیش از 180 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد با افت فشار مواجه خواهیم شد .
ایمانلو در ادامه با مقایسه مصرف آب نسبت به زمان مشابه سال گذشته گفت: امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود 27 درصد افزایش مصرف در تبریز و حدود 24.5 درصد افزایش مصرف در استان را نشان می‌دهد و کارکنان شرکت آب و فاضلاب استان به‌صورت شبانه روز و با تمام ظرفیت نسبت به تامین و توزیع آب شرب شهروندان عزیز اقدام می‌کنند.
وی در خصوص حفاری تعداد چهار حلقه چاه در کلانشهر تبریز گفت: شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی اقدام به حفر چهار حلقه چاه با همکاری شرکت آب منطقه‌ای کرده است که تعداد 2 حلقه از چاه‌ها به‌صورت آزمایشی پمپاژ شده و در مرحله نیرو رسانی و تجهیز هستند.
وی با اشاره به برخی استفاده‌های ناصحیح از آب شرب بهداشتی همچون شستشوی خودرو، آبیاری فضای سبز منزل و غیره افزود: فرهنگ‌سازی در نحوه مصرف درست آب، باید مورد توجه قرار گیرد تا در کارهای روزمره که از آب استفاده می‌شود اسراف و هدررفت آن کاهش یابد؛ بنابراین لازم است مشترکان گرامی اولویت مصرف را در نظر داشته و از مصارف غیر ضروری پرهیز کنند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی ادامه داد: الگوهای توصیه شده برای مصارف سرانه خانگی برای هر نفر 150 لیتر در شبانه روز بوده که متاسفانه در استان ما 200 تا 220 لیتر است که در این راستا اولویت مهم شرکت حفاظت از منابع آب و ترویج فرهنگ صحیح مصرف بهینه آب بوده و این نیازمند تغییر در نگرش مدیریت مصرف آب است که امیدواریم شهروندان محترم با رعایت آنها و دقت در نحوه مصرف آب و استفاده از لوازم کاهنده مصرف آب از اتلاف بیشتر این مایه حیات جلوگیری کنند.
وی در پایان با تاکید بر تلاش شبانه‌روزی کارکنان شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی برای تامین آب مورد نیاز شهروندان و مشترکان افزود: امیدواریم در تابستان امسال با مشارکت و همکاری مردم عزیز و با مدیریت مصرف آب با مشکل کمبود آب مواجه نشویم.
  • خبرنگار:جواد بشارتي
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر