کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/04/09 10:20

56 دستگاه کنتور هوشمند روی چاه‌های آب کشاورزی استان مرکزی نصب شد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 56 دستگاه کنتور هوشمند روی چاه‌های کشاورزی استان نصب شده که 4 میلیون مترمکعب صرفه جویی در منابع آب استان را در پی داشته است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمود قدبیگی" افزود: بخش قابل توجهی از منابع آب زیرزمینی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که میزان زیادی از این آب به‌دلیل استفاده از روش‌های سنتی آبیاری هدر می‌رود.
وی افزود: در مورد چاه‌های غیرمجاز یکی از راهکارها انسداد است، اما گاهی اوقات در چاه‌های مجاز نیز شاهد اضافه برداشت هستیم که برای جلوگیری از این امر نصب کنتورهای هوشمند راهکاری عملی به‌شمار می‌رود، زیرا با نصب این کنتورها می‌توان نظارت دقیقی بر میزان برداشت آب توسط کشاورزان داشت، بنابراین نصب کنتورهای هوشمند روی چاه‌های مجاز بخش کشاورزی و حتی سایر بخش‌ها، راهکاری اساسی برای کنترل و مدیریت مصرف آب محسوب می‌شود.
قدبیگی ادامه داد: در این راستا تعداد 56 کنتور هوشمند روی چاه‌های کشاورزی استان با حجم صرفه‌جویی 4 میلیون مترمکعب آب در سه ماهه ابتدایی سال جاری نصب و تعداد 26 حلقه چاه مجاز دارای اضافه برداشت شناسایی شد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای مرکزی عنوان کرد: نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های آب موجب کنترل و نظارت بر میزان برداشت آب‌های زیرزمینی استان شده و از اضافه برداشت آب‌های زیرزمینی به شدت جلوگیری می‌کند.
وی با بیان اینکه کنتور هوشمند مزایای زیادی دارد، اظهار کرد: اساسی‎ترین اهمیت کنتور هوشمند این است که کشاورزان بیشتر از پروانه بهره‎برداری نمی‎توانند آب از چاه‎ برداشت کنند.
  • خبرنگار:سمانه کمال‌آبادی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر