کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/04/09 08:35
با هدف به صفر رساندن کسری مخزن آب‌های زیرزمینی؛

سند سازگاری با کم آبی یزد تدوین شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به تدوین سند سازگاری با کم آبی یزد، گفت: این سند با هدف به صفر رساندن حجم کسری مخزن آب‌های زیرزمینی استان تدوین شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «محمدمهدی جوادیان‌زاده» در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد که به مناسبت هفته صرفه‌جویی و با حضور مدیران صنعت آب و برق استان برگزار شد، به افزایش چشمگیر مصرف آب استان در ماه‌های اخیر اشاره و اظهار کرد: گرمی شدید هوای یزد و شیوع ویروس کرونا، میزان مصرف آب استان را افزایش داد به نحوی که به طور متوسط شاهد افزایش ۳۲ درصدی و در برخی روزها ۴۵ درصدی مصرف آب شرب نسبت به سال گذشته هستیم.
وی با بیان این که در سال‌های گذشته تنها ۳ تا ۵ درصد مصرف آب در استان افزایش می‌یافت، گفت: در حال حاضر میزان مصرف آب شرب یزد نگران کننده است و با وجود این که میزان آب انتقالی به استان افزایش یافته و شرکت آب و فاضلاب نیز اقدام به حفر ۲۲ حلقه چاه جدید آب شرب نموده، اما زیرساخت‌های تامین آب در استان همچنان تحمل چنین افزایش‌هایی را ندارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد در ادامه با اشاره به مصرف آب در بخش کشاورزی و صنعت گفت: سند سازگاری با کم آبی استان یزد تدوین شده که باید برای تصویب نهایی کارگروه ملی سازگاری با کم آبی ارسال شود.
وی تصریح کرد: این سند باید برای مصرف آب در بخش کشاورزی، شرب و صنعت راهکارهای موثری ارائه دهد، به‌طوری که با اجرای آن میزان کسری مخزن آب در استان صفر شود.
جوادیان‌زاده به رتبه ششم استان در کشور به لحاظ حجم کسری مخزن اشاره کرد و افزود: درحال حاضر حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن داریم و این به معنای آن است که ذخایر آب زیرزمینی درحال مصرف است.
وی درخصوص طرح‌های جدید تامین آب استان گفت: درحال حاضر مسئولان استان موضوع تسریع در اجرای خط دوم آبرسانی شرب یزد را پیگیر هستند و پروژه انتقال آب از دریای عمان به منظور تامین آب بخش صنعت و کشاورزی پربازده در حال واگذاری به بخش خصوصی است.
  • خبرنگار:لیلا احمدی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر