کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/04/09 08:50
معاون آب و آبفای وزیر نیرو:

طرح‌های تأمین آب استان گیلان با جدیت پیگیری شود

معاون آب و آبفای وزیر نیرو در جلسه مشترک شرکت‌های صنعت آب استان گیلان که به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: طرح‌های تأمین آب استان گیلان در بخش‌های مختلف با جدیت پیگیری شود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "قاسم تقی‌زاده خامسی" در این جلسه با تاکید بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت سدها و تاسیسات آبی برای گردشگری، خواستار تسریع در اجرای این طرح‌ها با توجه قابلیت‌های بالای گردشگری در استان گیلان شد .

در این جلسه وحید خرّمی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان نیز وضعیت آب کشاورزی در استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر حجم ذخیره سد سفیدرود حدود 750 میلیون مترمکعب است که تا پایان فصل آبیاری مشکلی جهت تأمین آب کشاورزی در شبکه سفیدرود نخواهیم داشت.

وی در خصوص وضعیت آب سد شهر بیجار افزود: حجم مخزن این سد در حال حاضر حدود 80 میلیون متر مکعب است که با این شرایط در زمینه تأمین آب خام تصفیه‌خانه بزرگ گیلان نیز جای نگرانی نیست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به احداث 438 سردهنه خاکی در سطح استان افزود: برخی از سردهنه‌ها به دلیل سیلابی بودن رودخانه‌ها تا سه مرحله ساخته شدند و مشکل اصلی تأمین آب کشاورزی در خارج از شبکه سفیدرود در اراضی سنتی آبخور است.

وی با اشاره به طرح‌های عمرانی آب استان افزود: سد مخزنی پلرود با پیشرفت فیزیکی حدود 73 درصد در حال اجراست که امیدواریم با تزریق منابع مالی به پیمانکار پروژه و تسریع در انجام عملیات، تا پایان سال 99 آبگیری آزمایشی صورت گیرد.

وی در پایان اظهار داشت: سدهای لاستیکی در حال حاضر از پیشرفت خوبی برخوردارند و در صورت تأمین اعتبار حدود 40 میلیارد تومان، شاهد بهره برداری تعدای از این طرح‌ها تا پایان سال خواهیم بود.

  • خبرنگار:مسعود اولیایی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر