کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/04/07 14:02

مصرف بی‌رویه؛ مهم‌ترین عامل افت فشار آب در شیراز

مدیرعامل آبفای شیراز با بیان اینکه وارد شدن کولرهای آبی به مدار، مصرف آب را به‌شدت افزایش می‌دهد، اظهار داشت: مهم‌ترین علل افت فشار آب در شیراز مصرف بی‌رویه تعدادی از مشترکان با شروع فصل گرما و راه‌اندازی کولرهای آبی است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "بهمن بهروزی" افزود: در شیراز بیش از 745 هزار مشترک وجود دارد و این تعداد به این معناست که با ورود به فصل گرما، بیش از 600 هزار کولرآبی در شیراز روشن می‌شود.
وی تصریح کرد: یک کولرآبی 5500 در شبانه‌روز بیش از 220 لیتر آب مصرف دارد و درواقع 30 درصد تولیدی ما به مصارف آب کولر اختصاص می‌یابد.
بهروزی با تأکید به بازنگری برای کیفیت و اصلاح ساختار کولرهای آبی برای مصرف آب افزود: نزدیک به نیم‌قرن است در ساختار صنعت کولرهای آبی بازنگری برای کاهش مصرف آب اقدامی صورت نگرفته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: اگر بهبودی در کیفیت کولرآبی صورت گیرد مصرف آب به‌مراتب کمتر خواهد شد.
گفتنی است کارشناسان و مسئولان مربوطه بارها تأکید کرده‌اند که با نصب سایبان روی کولرهای آبی ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود، اگر کولرها در زیر سایبان قرار گیرد ضمن کاهش مصرف انرژی و هدررفت مقدار زیادی آب ناشی از تبخیر جلوگیری می‌کند، هرچند این‌گونه راهکارها موقتی و گذرا است، اما در شرایط پرتنش کنونی حداقل می‌تواند شهروندان را از تابستان پرتنش عبور دهد. علاوه بر این استفاده از کولرهایی به رنگ سفید که بیشترین بازتابش نور را دارد می‌تواند تأثیر زیادی در نحوه مدیریت مصرف آب داشته باشد، همچنین اطمینان از سلامت شناور کولر جهت جلوگیری از سرریز آب، عایق‌بندی کانال کولر جهت جلوگیری از هدرروی سرما، افزایش راندمان کولر و همچنین عدم استفاده از دور تند کولر همگی مواردی است که متصدیان حوزه مدیریت مصرف بر آن تأکیددارند.از سوی دیگر استفاده از کلیدهای ترموستات و نصب آن‌ها یکی دیگر از روش‌های مؤثر در کاهش مصرف انرژی و آب است.
کلیدهای هوشمند این توانایی را دارند که با توجه به‌اندازه گیری دمای محیط، روشن و خاموش شده و از مصرف بیهوده آب و انرژی جلوگیری کنند.
  • خبرنگار:مژده کریمی‌نژاد
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر