کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/04/02 10:20
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي كردستان عنوان کرد:

افزایش آگاهی در زمینه مصرف هوشمندانه به‌منظور صرفه‌جويي در مصرف آب

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي كردستان به مناسبت هفته صرفه‌جويي در مصرف آب، گفت: ایجاد باور ملی و افزایش آگاهی در زمینه مصرف هوشمندانه آب و رعایت کامل اصل صرفه‌جویی توسط اين شركت در طول سال مدنظر قرار دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "كامران خرم" به مناسبت هفته صرفه جويي در مصرف آب و برق اظهار داشت: يكم تا هفتم تيرماه در تقويم كشور به عنوان هفته صرفه جويي در مصرف آب نامگذاري شده، بيش از 20 سال است اين عنوان را در تقويم رسمي كشور داريم و فصل گرما تداعی کننده مباحثی چون تبخیر، کم‌آبی، صرفه‌جویی و... بوده است، اما به منظور وفاق و هماهنگی در ارکان وزارت نیرو و لزوم توجه همگانی، امسال با توجه به لزوم صرفه‌جویی در مصرف برق نیز این هفته از طرف وزارت نیرو با نام هفته صرفه‌جویی در آب و برق نامگذاری شده و ما در این شرکت بدليل محدوديت ها و ظرفيت هاي آبي استان تمام طول سال به بحث فرهنگسازي مديريت مصرف بهينه آب و اجراي راهكارهاي متداول صرفه جويي توجه داريم.
وي با بيان اينكه امروزه جايگاه آب به عنوان يكي از محورهاي اساسي توسعه بر هيچكس پوشيده نيست، افزود: موضوع آب و خشكسالي به عنوان يك واقعيت مطرح است و درحال حاضر با توجه به محدوديت منابع آب و افزايش روز افزون تقاضا به علت افزايش جمعيت، زمينه ايجاد بحران‌هاي جدي درخصوص تامين آب مورد نياز در شرب، صنعت و بويژه در كشاورزي فراهم شده است.
خرم با توجه به افت منابع آب در سالیان اخیر و لزوم صرفه جويي در مصرف این مایه حیاتی، خاطرنشان كرد: استفاده از ظرفيت هاي رسانه اي و فرهنگي مي‌تواند زمينه‌هاي مثبتي را در فرهنگ‌سازي مصرف آب به بار آورد و جامعه را به سوي صرفه جويي سوق دهد و در اين ميان اهتمام جدي آحاد مردم به عنوان ذينفعان اصلي و مصرف كنندگان آب، چه در بخش صنعت، چه در بخش شرب و چه در بخش كشاورزي از هميشه ضروري‌تر است.
وي يادآور شد:  بیش از 60 درصد از مصارف آب استان را منابع آب زیرزمینی تامین می کند و ناپایداری این منابع از منظر کمیت و کیفیت، معضلات جدی را برای استان رقم می‌زند و اگر این میزان برداشت از منابع آبی تداوم داشته باشد می‌بایست در آینده تبعات اجتماعی و زیست محیطی قابل توجهی را شاهد باشیم.
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي كردستان مصرف بهينه آب در بخش كشاورزي را به‌دليل مصرف بيش از 90 درصد منابع آبي استان در اين بخش، را در اولويت دانست و افزود: رعايت الگوي كشت و جلوگيري از كشت‌هاي با نياز آبي زياد، استفاده از شیوه‌های نوین آبياري تحت فشار (قطره ای – بارانی)، راه‌اندازي تشكل‌هاي آب بران و كنترل حاكميتي بر نحوه بهره برداري‌ها از راهكارهاي موثر در مصرف بهينه آب در بخش كشاورزي به‌شمار مي‌آيند.
وي يكي از دلايل كمبود آب كشاورزي و خشك شدن چاه‌ها را اضافه برداشت از چاه‌هاي مجاز دانست و بيان كرد: جهاد كشاورزي بايد يكپارچه سازي اراضي، آبياري تحت فشار، كشت جايگزين، محصولات كم آب بر را انجام دهد تا خطر افت سفره‌هاي آب زيرزميني كمتر شود، همچنين توسعه باغات بايد درنظر گرفته شود.
خرم اضافه كرد: كشاورزان و بهره برداران بايد با شناخت دقيق از اين مشكلات به آينده نگري لازم در مديريت منابع آب دست يابند و با رويكرد مثبت به تشكل‌ها، از شخصيت‌هاي پراكنده حقيقي به شخصيت‌هاي منسجم حقوقي تبديل شوند.
وي در پايان استفاده از پساب تصفيه شده فاضلاب شهرها و تخصيص آن به عنوان منابع جديد و جايگزين نمودن آن با منابع مورد استفاده (جهت تأمين آب زمين‌هاي كشاورزي و آبياري فضاي سبز) را از ديگر راه‌هاي صرفه جويي در مصرف آب عنوان كرد.
  • خبرنگار:کامران سهرابی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر