کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/04/02 09:56

800 کنتور حجمی هوشمند در استان بوشهر نصب می‌شود

شرکت آب منطقه‌ای بوشهر و بانک کشاورزی این استان در راستای ارائه تسهیلات جهت تامین مالی خرید و نصب کنتورهای هوشمند حجمی قرارداد همکاری امضا کردند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی محمدی" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر در این نشست با اشاره به پیشینه همکاری این دو نهاد اظهار کرد: اولین پروژه فاینانس شده در تاریخ ایران، سد انحرافی سعدآباد (با نام تاریخی سد انحرافی شبانکاره جنوبی) است که از سال 1317 تا 1319 با حمایت بانک کشاورزی، پیشه و هنر ایران احداث و در سال 1320 به بهره برداری رسیده است.

محمدی ادامه داد: اگرچه استان بوشهر همواره یکی از استان‌های پیشرو در مدیریت منابع آب بوده، اما خشکسالی‌های دو دهه اخیر، برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب و عدم اصلاح الگوی کشت در استان باعث افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی شده است.

وی افزود: این روند موجب بروز مشکلاتی چون فرونشست و آسیب پذیری بخش کشاورزی و صنعت در استان شده و ادامه آن می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور موجب بروز چالش‌هایی در تامین آب استراتژیک استان شود.

محمدی با اشاره به فرا رسیدن هفته صرفه جویی و مدیریت مصرف آب و برق اظهار کرد: با افزایش آگاهی نسبت به منابع در دسترس و مدیریت مصرف بهینه آن، می‌توان از بروز آسیب به منابع آب جلوگیری کرد که یکی از روش‌های این مهم، نصب کنتورهای حجمی هوشمند است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر بیان کرد: بر همین اساس و در راستای دستورالعمل اجرای بند ح ماده 35 قانون برنامه ششم توسعه و همچنین تفاهم‌نامه همکاری شرکت مدیریت منابع آب ایران و بانک کشاورزی، این شرکت در نظر دارد تا فرآیند نصب کنتورهای حجمی هوشمند روی چاه‌های آب در استان بوشهر را تسریع نماید.

محمدی خاطرنشان کرد: جامعه هدف و عمده بهره برداران منابع آب زیرزمینی، کشاورزان استان هستند و لذا ضروری است تا با اعطای تسهیلات مناسب، کمترین فشار جهت خرید و نصب کنتور را تحمل نمایند.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان بوشهر نیز ضمن ابراز خرسندی از بستر ایجاد شده جهت حمایت از کشاورزان اظهار داشت: صیانت از آب و خاک به عنوان منابع ملی کشور، ضروری است.

عباس قائدی زاده افزود: با امضای این قرارداد، بانک کشاورزی استان در طول مدت سه سال، به میزان 70 درصد از منابع اعتباری مورد نیاز خرید و نصب کنتورهای حجمی را در قالب تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد.

وی افزود: با معرفی شرکت آب منطقه‌ای بوشهر، از سال جاری تا سال 1401 حدود 780 نفر از کشاورزان استان می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

  • خبرنگار:محمدرضا جهانشاهی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر