کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1399/03/25 12:10
رئیس سازمان ساتبا در جمع خبرنگاران:

ایران از بی‌نظیرترین کشورهای جهان در زمینه انرژی بادی است/ به محور بهره‌وری توجه بیشتری خواهیم کرد

معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی‌‌های تجدید‌پذیر و بهره‌‌وری انرژی برق (ساتبا) گفت: ایران یکی از بی‌نظیر ترین کشورهای جهان در زمینه انرژی بادی است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد ساتکین" روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در کشورهای پیشرو همیشه اول به بهره‌وری توجه می‌کنند و اگر بتوانند از منابع به بهترین نحو استفاده کنند، بعد به سراغ تولید می‌روند.
وی افزود: بدین معنا که صرفه‌جویی در گام نخست و تولید برق به طریق اعم از تجدید پذیر و نظایر اینها در گام بعدی قرار دارد.
ساتکین گفت: ما هم در سازمان انرژی‌های تجدید پذیر قطعا به محور بهره‌وری توجه بیشتری خواهیم کرد و از پتانسیل‌های موجود در کشور که شاید یکی از بی‌نظیرترین کشورهای جهان بویژه در حوزه انرژی بادی باشیم حتما از این بهره زیادی خواهیم برد و بویژه در خصوص انرژی خورشیدی از این پتانسیل استفاده خواهیم کرد‌.
 وی افزود: در ساتبای آینده، ما یک سازمان چابک، متخصص و مرجع خواهیم داشت. تمام تلاشمان را می کنیم که دست‌کم هاب منطقه و محل رجوع مجموعه‌های متخصص و سرمایه‌گذاران منطقه باشیم‌.
ساتکین در خصوص پتانسیل‌های کشور از این حیث اظهار داشت: فقط در حوزه شرقی ایران، کشور ما بزرگترین حوزه بادخیز جهان را دارد که ظریب ظرفیت آن بالای ۴۰ درصد بوده و این بی‌نظیر است.
وي درباره اين حوزه بادخيز گفت: بخش زيادي از آن در افغانستان بوده، حدود 15 هزار مگاوات شناسايي شده ولي 75 هزار مگاوات در خاك ايران است. پتانسيل ايران در حوزه باد هم بي‌نظير است.
ساتكين همچنين افزود: سعي مي‌كنيم حمايت زيادي از بخش خصوصي داشته باشيم؛ چه در حوزه ساخت تجهيزات و چه در حوزه سرمايه‌گذاري حتما سياست‌گذاري‌هاي نويني خواهيم كرد و برنامه‌هايي كه داريم محدود و منوط به يك يا دو مكانيزم نخواهد بود.
وي ادامه داد: فقط در بخش توسعه، بهره‌مندي از طريق عوارض برق را مد نظر نداريم. اين جزو روش‌هايي است كه از آن بهره خواهيم جست، اما بي‌شك روش‌هاي جديدي را ايجاد خواهيم كرد. روش‌هاي تشويقي جزو مكانيزيم‌هاي مد نظر ماست.
ساتكين با بيان اين كه ابزار وزارت نيرو مكانيزيم‌هاي تشويقي است، اظهار داشت: در بخش تكنولوژي، توسعه فناوري‌ها را جزو پروژه‌هاي خود مي‌دانيم و به پژوهش محور بودن ساتبا اعتقاد داريم.
وي تاكيد كرد: ساتبا حتما بايد در حوزه‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي و توسعه فناوري ورود كند؛ يكي از كارهاي ساتبا تدوين برنامه‌هاي بلندمدت است و ايجاد منابع مالي جديد به جز عوارض برق حتما" جزو موارد مد نظر ماست.
ساتكين با توجه به ظرفيت انرژي‌هاي تجديدپذير در كشور گفت: از ظرفيت‌هاي بزرگ موجود در ايران براي توسعه انرژي‌هاي تجديد پذير و پاك استفاده مي‌كنيم. اين انرژي‌ها با توجه به ماهيتي كه دارند و پايدار هستند هرگز تمام و كم نمي‌شوند. از اين به عنوان يك سبد انرژي استفاده كرده و كشور را به جايگاه رفيع در اين حوزه خواهيم رساند.
این خبر تکمیل می‌شود...
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر