کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1399/03/24 12:40
رییس سازمان ساتبا در خبر ۲۱ شبکه اول سیما عنوان کرد:

حمایت از تولیدکنندگان داخلی پنل‌های خورشیدی با بهره‌گیری از مشوق‌های وزارت نیرو

معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا گفت: وزارت نیرو برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تسهیل‌گری برای فروش محصولات آنها مشوق‌هایی را درنظرگرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد ساتکین جمعه شب در استودیوی بخش خبری شبکه اول سیما درباره علت واردات پنل‌های خورشیدی اظهار داشت: به‌طور قطع خریداران پنل‌های خورشیدی تعیین‌کننده‌ی کیفیت این محصول هستند و وزارت نیرو برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تسهیل‌گری برای فروش محصولات آنها مشوق‌هایی را درنظرگرفته است. وی ادامه داد: در حال حاضر نیروگاه‌های تجدیدپذیری که از تجهیزات بومی‌سازی شده استفاده نمایند از ضریب تشویق در نرخ خرید تضمینی برق برخوردار می‌شوند و متناسب با میزان بومی‌سازی فن‌آوری، نرخ خرید برق این نیروگاه‌ها تا ۳۰ درصد نسبت به نرخ پایه افزایش خواهد یافت.
رئیس سازمان ساتبا در تشریح دلایل عدم تامین تجهیزات ساخت نیروگاه از محصولات تولیدِ داخل افزود: یکی از مسائل مهم پیش‌ رو این است که آیا باوجود برخورداری از کیفیت مناسب تولید، ظرفیتِ تولیدکننده داخلی برای تامین تمام نیاز بازار کافی است.
وی در پاسخ به این سوال که کیفیت محصولات داخلی در مقایسه با کالاهای وارداتی چگونه است، گفت: تنها مسئولیت تولید برق برعهده ما است و در این خصوص وزارت صمت و همچنین سازمان‌هایی که تخصص آنها اختصاص گواهی کیفیت است می‌توانند اظهار نظر کنند. دکتر ساتکین افزود: در صورتیکه تولیدکنندگان داخلی بتوانند از مراجع ذی‌صلاح بین‌المللی گواهی‌نامه کیفیت دریافت نمایند، زمینه تامین کالا از تولیدات ساخت داخل برای سرمایه‌گذاران خارجی نیز فراهم خواهد شد. در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی پنل‌های خورشیدی "تحت لیسانس" شرکت‌های بزرگ بین‌المللی به تولید مشغول هستند.
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه وظیفه‌ی ما حمایت از تولیدکنندگان برق نیز است، افزود: اگر تنها تمرکز خود را بر حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات معطوف کنیم و با افزایش تعرفه گمرگی محصولات وارداتی جلوی واردات آنها را بگیریم بدون شک تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر تحت فشار قرار خواهند گرفت.
ساتکین در خصوص حمایت از ساخت تولید تجهیزات نیروگاههای تجدیدپذیر گفت، حمایت باید هوشمندانه، برنامه‌ریزی‌شده و منطقی باشد. یعنی باید به‌صورت واقع‌بینانه از تمام ارکان و اجزای یک فرآیند تولیدی حمایت به‌عمل آید.
 

  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر